Cukry przyczyną problemów pamięciowych

| Zdrowie/uroda
TheTruthAbout..., CC

Dojrzewające szczury, które wypijały duże ilości płynów, zawierających cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy w stężeniach odpowiadających popularnym napojom, miały problemy z pamięcią i zapalenie mózgu. Rozwijał się też u nich stan przedcukrzycowy.

Podobne problemy nie pojawiały się ani u dorosłych gryzoni, które piły słodkie napoje, ani u młodocianych osobników, które nie spożywały cukru.

Mózg jest szczególnie podatny na wpływy dietetyczne w krytycznych okresach rozwoju, takich jak dojrzewanie - podkreśla prof. Scott Kanoski z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

W eksperymentach naukowców wzięło udział 76 szczurów. Jak tłumaczą autorzy raportu z pisma Hippocampus, z cukru lub z syropu glukozowo-fruktozowego pochodziło ok. 35-40% spożywanych kalorii. Dla porównania, wg Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), średnio cukry dodane stanowią ok. 17% kalorii przyjmowanych przez amerykańskich nastolatków.

Gryzonie testowano w labiryntach (w ten sposób oceniano ich pamięć przestrzenną). Dorastające szczury, które piły słodzone roztwory, zwłaszcza z syropem glukozowo-fruktozowym, wypadały gorzej od wszystkich grup, co wg Kanoskiego, może być skutkiem stanu neurozapalnego w hipokampie.

Jak widać, skutkiem diety bogatej w cukry są nie tylko przyrost wagi czy zaburzenia metaboliczne, ale i pogorszenie zdolności poznawczych.
W przyszłości Kanoski chce sprawdzić, jak wpływają na mózg różne cukry proste i syrop glukozowo-fruktozowy.

cukry dodane zapalenie mózg hipokamp stan przedcukrzycowy Scott Kanoski