Pewien kanał wapniowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju cukrzycy
Naukowcy z Karolinska Institutet odkryli diabetogenną rolę pewnego kanału wapniowego w komórkach beta wysp Langerhansa. Wg nich, jego zablokowanie może być nową strategią leczenia cukrzycy.
Kanały CaV3.1 odgrywają marginalną rolę w zdrowych komórkach beta, ale przy cukrzycy stają się hiperaktywne. To zrodziło pytanie, czy hiperaktywacja tych kanałów stanowi przyczynę, czy skutek cukrzycy. Ostatnio Szwedzi odkryli, że zwiększona ekspresja CaV3.1 prowadzi do nadmiernego napływu wapnia, upośledzając ekspresję białek uczestniczących w egzocytozie w komórkach beta.
To prowadzi do obniżenia zdolności uwalniania insuliny oraz nieprawidłowej homeostazy glukozy - podkreśla dr Jia Yu.
Rolę CaV3.1 badano na wiele sposobów, w tym w ramach eksperymentów na szczurzych i ludzkich wyspach trzustkowych oraz na gryzoniach z cukrzycą. Wydaje się, że uzyskane wyniki odnoszą się zarówno do cukrzycy typu 1., jak i 2., ale by to potwierdzić, konieczne są dalsze studia.
Przez długi czas pomijano patologiczną rolę kanałów CaV3.1 komórek beta w rozwoju cukrzycy i jej powikłań. Nasze badania pokazują [jednak], że zwiększona ekspresja tych kanałów to krytyczny patomechanizm cukrzycy, co oznacza, że CaV3.1 nie wolno zaniedbywać w badaniach diabetologicznych - dodaje prof. Shao-Nian Yang.
Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy zwiększona ekspresja CaV3.1 zmienia profile transkryptomiczne także w innych komórkach, np. komórkach mięśniówki gładkiej naczyń czy limfocytach T, przyczyniając się do rozwoju cukrzycy i jej powikłań.
Prof. Per-Olof Berggren podejrzewa, że wybiórcza blokada CaV3.1 może się okazać użyteczną strategią terapeutyczną. Testy kliniczne z blokerami kanałów CaV3.1 u pacjentów z cukrzycą będą jednym z naszych priorytetów.
Komentarze (2)
rysiek, 31 grudnia 2019, 11:42
ciekawy artykuł. Może nastąpi postęp w tej dziedzinie.
pogo, 2 stycznia 2020, 16:06
@rysiek
Nowy wysyp komentarzy, które do niczego nie służą?
A może mi opiszesz co chcesz uzyskać na forum pisząc "ciekawy artykuł". Jaką dyskusję chcesz rozwinąć w ten sposób? Liczysz, że ktoś postanowi Ci udowodnić, że jednak artykuł jest nudny?
A postępem jest samo to, że powstały badania, o których właśnie przeczytałeś i na pewno to nie zakończy dalszego postępu. Może przyspieszyć postęp, zmienić kierunek ale na pewno go nie zapoczątkuje, bo on już trwa.
Twoje komentarze naprawdę wprowadzają tutaj równie dużo jak strzelanie lajków pod zdjęciami na instagramie (czy cokolwiek tam jest, nie wiem, bo nie korzystam). Pisałeś kiedyś, że nie lubisz wszelkich portali społecznościowych, więc czemu zachowujesz się jakbyś praktycznie nie widział internetu poza nimi?
Jeśli już coś piszesz to pochwal się swoją wiedzą i rozwiń temat lub dopytaj o coś czego nie rozumiesz... Cokolwiek, co mogłoby być początkiem dyskusji, a nie tylko pustym stwierdzeniem oczywistości!
Zaraz chyba zacznę szukać punktu w naszym regulaminie pozwalającego na dawanie ostrzeżeń za takie "puste" komentarze.