Lek na cukrzycę aktywowany niebieskim światłem

| Medycyna
Boby, CC

Brytyjsko-niemiecki zespół naukowców opracował lek na cukrzycę typu 2., który jest aktywowany niebieskim światłem, co ogranicza jego skutki uboczne.

Leki, które mają zwiększać wydzielanie insuliny przez trzustkę, mogą powodować skutki uboczne, działając na inne narządy, np. mózg i serce. Niektóre stymulują trzustkę do uwalniania zbyt dużych ilości hormonu, co prowadzi do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.

By pomóc w stworzeniu lepszych leków, naukowcy z Imperial College London i LMU Munich przystosowali pochodne sulfonylomocznika (ang. sulphonylurea), tak by zmieniały kształt i w ten sposób aktywowały się wyłącznie po wystawieniu na oddziaływanie niebieskiego światła.

W normalnych warunkach lek pozostawałby nieaktywny, ale pacjent mógłby go "włączać", przytykając do skóry niebieską diodę LED. Do zmiany konfromacji przestrzennej i aktywacji wystarczyłaby niewielka ilość przenikającego przez skórę światła. Zmiana kształtu byłaby odwracalna. Lek wyłączałby się po zabraniu diody.

Podczas eksperymentów laboratoryjnych akademicy zademonstrowali, że prototypowy lek JB253 stymuluje uwalnianie insuliny po oświetleniu komórek trzustki niebieskim światłem.

W zasadzie ten typ terapii może pomóc lepiej kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ uruchamia się ją na krótki czas, gdy jest to potrzebne, np. po posiłku. Może ona również ograniczyć komplikacje, nakierowując aktywność leku [...] na trzustkę. Na razie stworzyliśmy cząsteczkę, która wpływa w pożądany sposób na ludzkie komórki trzustki w laboratorium. Przed nami jeszcze długa droga, nim terapia będzie osiągalna dla pacjentów, ale to nasz ostateczny cel - wyjaśnia dr David Hodson.

cukrzyca typu 2. niebieskie światło pochodne sulfonylomocznika JB253 dr David Hodson