Cyfrowe DNA

| Technologia

DARPA rozpoczęła pracę nad Cyber Genome Program. Ma on pozwolić na analizowanie dowolnego fragmentu cyfrowych danych tak, jak obecnie analizuje się DNA, i umożliwić dotarcie do jego źródła oraz, co za tym idzie, autora.

DARPA chce, by dzięki Cyber Genome powstało rewolucyjne narzędzie do obrony cybernetycznej oraz prowadzenia cyfrowych śledztw.

Jak czytamy na stronie rządowej Federal Business Opportunities cyfrowe artefakty mogą być zbierane z systemów takich jak tradycyjne komputery, PDA czy systemy rozproszone jak chmury obliczeniowe, z sieci przewodowych i bezprzewodowych. Cyber Genome Program będzie będzie realizowany wieloetapowo i na różnych polach. W ramach każdego z tych pól powstanie cyfrowy odpowiednik odcisku palca czy DNA, który umożliwi rozwinięcie cyfrowego odpowiednika genotypu.

Wszystko wskazuje na to, że DARPA chce mieć system, który pozwoli na analizowanie dowolnych danych i dotarcie do ich źródła.

Niewykluczone, że o tym, czy Cyber Genome Program dał oczekiwane rezultaty dowiemy się dopiero wtedy, gdy zacznie on działać i okaże się efektywnym systemem.

cyfrowe DNA DARPA Cyber Genome Project dane