Cyklony wędrują na północ i południe

| Nauki przyrodnicze
NASA

Tropikalne cyklony (huragany, tajfuny) odsuwają się w ostatnich dekadach od równika. Analiza, w której opracowaniu uczestniczyli naukowcy z MIT-u i NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna), wykazała, że w ciągu ostatnich 30 lat cyklony osiągają największą siłę bardziej na północ i południe niż wcześniej. Przesunięcie na półkuli północnej wynosi 53 kilometry na dekadę, a na półkuli południowej – 61 kilometrów na dekadę.

Uczeni wciąż próbują szczegółowo poznać mechanizmy stojące za tym przesunięciem, jednak trend wydaje się podążać za globalnym ociepleniem. To może oznaczać, że zjawiska termodynamiczne sprzyjające powstawaniu cyklonów przesuwają się w kierunku biegunów - mówi profesor Kerry Emanuel z MIT-u. Naukowcy podejrzewają, że przesuwanie się cyklonów jest związane z niezależnie zaobserwowanym rozszerzaniem się ku biegunom komórki Hadleya. To odbywająca się na wielką skalę cyrkulacja atmosferyczna, w wyniku której ciepło z obszarów równikowych jest transportowane bezpośrednio do obszarów zwrotnikowych.

Przesuwanie się cyklonów może narazić na niebezpieczeństwo obszary, ludzi i infrastrukturę, które dotychczas nie doświadczały tego typu zjawisk. Zjawisko zaobserwowano na całym świecie z wyjątkiem północnych obszarów Oceanu Indyjskiego.

Od dłuższego już czasu obserwuje się też mniejszą liczbę cyklonów w tropikach. Im bowiem cieplejszy klimat tym bardziej intensywne cyklony, jednak tym trudniej się one formują. Jak zauważa Emanuel, idealne warunki do powstawania cyklonów występują prawdopodobnie wówczas, gdy temperatura oceanu wynosi 27-30 stopni Celsjusza. Wraz ze wzrostem temperatury oceanu wody o takiej właśnie temperaturze występują coraz bardziej na północ i południe od równika.

Wnioski z przeprowadzonych badań wydają się przekonujące. Wiemy, że powodowana przez człowieka zmiana klimatu prowadzi do przesuwania się w kierunku biegunów pewnych mechanizmów obecnych w cyrkulacji atmosferycznej. Zaskakujące byłoby, gdyby zmiany te nie wpływały na cyklony - mówi znany klimatolog Michael Mann, który nie był zaangażowany w badania.

cyklon huragan tajfun ocieplenie równik