Cynamonowa nanotechnologia
Nanocząstki złota znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia, m.in. elektronice czy w walce z rakiem. Podczas ich wytwarzania stosuje się jednak toksyczne związki, np. kwasy, a sam proces nie jest przyjazny dla środowiska. Prof. Kattesh Katti i jego zespół z University of Missouri-Columbia znaleźli na to sposób rodem z każdej niemal kuchni – cynamon.
Nowa metoda nie wymaga wykorzystania prądu ani toksycznych chemikaliów. Wystarczy zmieszać sole złota z cynamonem i wstrząsnąć w wodzie. Z naszych badań nad zieloną nanotechnologią jasno wynika, że cynamonowiec – i inne gatunki takie jak zioła, a konkretnie ich liście i nasiona – będzie służyć jako rezerwuar fitozwiązków i ma zdolność przekształcania metali w nanocząstki – podkreśla Katti.
Podczas eksperymentów zauważono, że podczas tworzenia nanocząstek z cynamonu uwalniane są substancje czynne. Katti uważa, że po połączeniu tych fitozwiązków z nanocząstkami złota da się stworzyć leki antynowotworowe nowej generacji. Po dostaniu się do wnętrza komórek rakowych substancje roślinne mogłyby asystować w procesie ich destrukcji albo obrazowaniu. Nasze nanocząstki złota są nie tylko ekologicznie [...] łagodne, ale i biologicznie aktywne w stosunku do komórek nowotworowych.
Wyniki badań ukazały się w jesiennym wydaniu Pharmaceutical Research.
Komentarze (3)
pio, 30 listopada 2010, 19:13
hehe.. natura wciaz zaskakuje. czasem wrecz nazbyt doslownie. swoja droga ciekawe ile jeszcze pozostalo takich nieodkrytych aliansow rzeczy znanych od wiekow i zupelnie nowych technologii.
zbigniewmiller, 2 grudnia 2010, 23:09
nie moge wyjśc z podziwu dla niezwykłej pracowitości tego zespołu badawczego;
to nie jest przypadkowe odkrycie!
waldi888231200, 3 grudnia 2010, 02:12
Oczywiście ze nie, szkoda tylko pozłacanego moździerza bo ten cholerny cynamon z wodą prawie przezarł go na wylot.