Guz mózgu z zębem

| Medycyna

W czaszkogardlaku wyciętym z mózgu 4-miesięcznego chłopca z Maryland odkryto zęby. Wg naukowców, może to rzucić nieco światła na proces, w ramach którego tworzą się te rzadkie guzy.

Lekarze zaczęli podejrzewać, że coś jest nie tak, gdy głowa niemowlęcia rosła szybciej niż u typowego dziecka w tym wieku. Skany ujawniły guz z obiektami przypominającymi zęby z żuchwy.

Zmianę wycięto, a w środku rzeczywiście znajdowało się parę w pełni uformowanych zębów. Badanie histopatologiczne wykazało, że chłopiec miał czaszkogardlaka.

Jak tłumaczy dr Narlin Beaty, neurochirurg z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland, lekarze od dawna podejrzewali, że czaszkogardlaki powstają z tych samych komórek, co zęby, lecz dotąd w żadnym z guzów nie odkryto samych zębów.

Niecodziennie znajduje się zęby w jakimś z guzów mózgu [gwoli ścisłości, wcześniej działo się tak wyłącznie w potworniakach tego narządu]. Nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji w przypadku czaszkogardlaka. Czaszkogardlaki często zawierają zwapnienia, ale wyjęcie całego zęba... Myślę, że to zupełnie inna historia.

Dziecko zdrowieje, jednak ponieważ duży guz uszkodził połączenia w mózgu, które odpowiadały za uwalnianie hormonów (czaszkogardlaki często lokują się w okolicy przysadki), do końca życia będzie musiało korzystać z hormonalnej terapii zastępczej.

Studium przypadku chłopca opublikowano w New England Journal of Medicine.

czaszkogardlak zęby chłopiec mózg guz żuchwa formowanie mechanizm dr Narlin Beaty