Białko płynu nasiennego wpływa na mózg samic

| Nauki przyrodnicze
ilovebutter, CC

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że białko wytwarzanego przez prostatę płynu nasiennego oddziałuje na żeński mózg, by wywołać owulację. Co ciekawe, ten sam związek reguluje wzrost i przeżycie neuronów (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Akademicy, którzy pracowali pod przewodnictwem prof. Gregga Adamsa z University of Saskatchewan, odkryli czynnik indukujący owulację (ang. ovulation-inducing factor, OIF) w nasieniu wszystkich badanych gatunków ssaków, m.in. lam, królików, świń, myszy, koali i ludzi. Określając "tożsamość" proteiny, porównywali ją do tysięcy innych białek, w tym do czynnika wzrostu nerwu (ang. nerve growth factor, NGF). Za pomocą różnych technik ustalono, że OIF oraz NGF mają u przedstawicieli danego gatunku identyczną wielkość i działanie. Ku naszemu zdumieniu, okazało się, że są jedną i tą samą cząsteczką. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że wcześniej nie rozpoznano wpływu NGF na samice, bo czynnik ten występuje w osoczu nasienia w dużych ilościach - podkreśla Adams.

Jak wyjaśnia Kanadyjczyk, OIF vel NGF pełni w żeńskim mózgu rolę sygnału hormonalnego, uruchamiającego oś podwzgórze-przysadka-jajniki. Ogólnie rzecz ujmując, dochodzi do uwolnienia hormonów, które "nakazują" jajnikom, by uwolniły jedno lub więcej jaj (zależnie od gatunku).

W ramach najnowszego studium ekipa pracowała z lamami i krowami. Wybór nie był przypadkowy. Zdecydowano się na te właśnie zwierzęta, gdyż lamy jajeczkują po inseminacji, natomiast krowy (i ludzie) spontanicznie, co oznacza, że okresowe nagromadzenie hormonów stymuluje uwolnienie jaja.

Podczas eksperymentów na lamach naukowcy byli w stanie wywołać owulację, zwyczajnie wstrzykując białko do krwioobiegu. Za pomocą chromatografii kolumnowej wyizolowywali frakcję, która prowadziła do uwalniania hormonu luteinizującego (LH) i jajeczkowania.

W przyszłości trzeba będzie odpowiedzieć na szereg ważnych pytań, np. jaką rolę OIF/NGF pełni u poszczególnych gatunków i jak się mają ostatnie odkrycia do kwestii ludzkiej niepłodności.

czynnik indukujący owulację OIF czynnik wzrostu nerwu NGF owulacja ssaki Gregg Adams