Pobito rekord świata w światłowodowej transmisji danych
Japońscy naukowcy pobili rekord świata w prędkości transmisji danych. Udało im się przesłać informacje z prędkością 109 Tb/s. Nie tylko pobili rekord świata, ale dowiedli też, że 100 Tb/s nie jest fizyczną granicą przepustowości światłowodów.
Autorzy sukcesu, uczeni z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych oraz Sumitomo Electric Industries mówią, że wykorzystana przez nich technologia oraz nowe optyczne techniki przesyłu danych mogą zwiększyć przepustowość światłowodów nawet 1000-krotnie.
W światłowodach informacje przesyłane są za pomocą światła wędrującego we włóknach. Każde z nich ma grubość zaledwie 9 mikronów, a jego gęstość energetyczna jest porównywalna z gęstością na powierzchni Słońca. Jednak włókna ulegają uszkodzeniu wskutek wysokiej temperatury. Ponadto z włókiem "wyciekają" sygnały, jeśli więc w światłowodzie jest ich kilka, to sygnały nawzajem się zakłócają.
Japończykom udało się rozwiązać problem wynikający z sąsiedztwa wielu włókien i przesłali dane na odległość 16,8 kilometrów z prędkością 109 Tb/s.
Komentarze (4)
cyberant, 12 marca 2011, 15:48
transmisja transmisją, jeszcze trzeba te dane odczytać i zapisać z taką prędkością, a to już większy problem - szczególnie w przypadku trwałych nośników, a nie tylko RAM'u
wilk, 12 marca 2011, 15:52
Ale to nie będzie kabelek dla przeciętnego Kowalskiego przecież. Taka technologia pójdzie do sieci szkieletowych.
cyberant, 12 marca 2011, 16:14
Jasne, ale nie zmienia to faktu że w typowej domowo / biurowej informatyce procesory i magistrale danych większość czasu czekają na dane. Możliwości transmisji praktycznie od zawsze wyprzedzały zdolność do szybkiego - trwałego zapisu i odczytu danych przez komputery.
W związku z tym dla mnie bardziej przełomowe jest wymyślenie nowego szybkiego nośnika, niż wprowadzenie nowego szybszego standardu łącz. Chociaż jedno i drugie galopująco postępuje do przodu i to jest fajne
waldi888231200, 12 marca 2011, 19:07
Potrzebny taki USB z maleńkim kalkulatorkiem w środku , podajesz nr. liczb pierwszych (np: 115-ta, 345-ąta , 573-cia) a on wymnaża i konwertuje do systemu dwójkowego w czasie rzeczywistym przez port do kompa.