Europa narażona na epidemie dengi

| Zdrowie/uroda
www.cdc.gov

Ocieplający się klimat powoduje, że Europa jest coraz bardziej narażona na rozprzestrzeniania się chorób roznoszonych przez komary, szczególnie na dengę. Do takich wniosków doszli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Umea.

Z artykuły opublikowanego na łamach EBioMedicine dowiadujemy się, że uczeni obliczyli ryzyko wystąpienia licznych zachorowań na dengę na terenie Europy. Brali przy tym pod uwagę różne scenariusze zmian klimatycznych. Wyższe średnie temperatury mają bowiem olbrzymi wpływ na możliwość przenoszenia choroby przez komary z gatunków Aedes aegypti i Aedes albopicturs.

Rozszerzanie się zasięgu wirusów dengi i komarów Aedes to poważny problem w skali całego świata. W związku z ocieplającym się klimatem oraz innymi czynnikami, takimi jak wymiana handlowa i podróże, Europa jest coraz bardziej narażona na epidemie chorób przenoszonych przez komary, takie jak denga - mówi Jing Liu-Helmersson.

Badania wykazały, że już teraz możliwe są epidemie dengi na niektórych obszarach południa Europy. Wraz z ocieplaniem się klimatu ryzyko będzie przesuwało się na północ, a do końca obecnego wieku do epidemii dengi będzie dochodziło na tych obszarach Europy, gdzie komary Aedes są obecne.

Naukowcy zwracają uwagę, że niedawno udokumentowano obecność Aedes aegypti w Rosji i Gruzji, a drugi z najczęściej przenoszących dengę komarów - Aedes albopictus - zawędrował już do Holandii.

Epidemia dengi, jaka w latach 2012-2013 miała miejsce na Maderze to dzwonek alarmowy dla Europy. Trzeba wdrożyć bardziej efektywne mechanizmy kontroli. Jednak nie jest to proste. Na przykład w Singapurze, pomimo łatwo dostępnych odpowiednich zasobów, nie udaje się kontrolować komarów Aedes. Wydaje się, że jedynym sposobem na obniżenie ryzyka jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - mówi Jing Liu-Helmersson.

Z danych WHO wynika, że denga jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą wirusową w ciągu ostatnich 20 lat. Jest ona uznawana za endemiczną już w 100 krajach. Każdego roku notuje się nawet 390 milionów zachorowań, a na ryzyko narażonych jest około 2,5 miliarda osób. Najbardziej narażoną grupą są dzieci, gdyż komary Aedes są aktywne w ciągu dnia, a najmłodsi nie są odporni na dengę.

denga Europa Aedes aegypti ocieplenie klimatu