Lek przeciwbólowy stanie się lekiem przeciwnowotworowym?

| Medycyna
Beatrice Murch, CC

Diklofenak, popularny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), ma istotne właściwości antynowotworowe - twierdzą naukowcy z projektu Repurposing Drugs in Oncology (ReDO).

Tak jak inne leki oceniane w ramach ReDO, diklofenak jest tani i łatwo dostępny.

W przeszłości zademonstrowano potencjał NLPZ w zakresie zapobiegania nowotworom, teraz okazuje się, że mogą się one sprawdzić także w leczeniu nowotworów (w połączeniu z innymi terapiami, np. chemio- czy radioterapią, diklofenak może zwiększyć ich skuteczność).

Zespół z ReDO (naukowcy z Anticancer Fund w Belgii i GlobalCures w USA) przejrzał literaturę przedmiotu i przekonuje, że zgromadzono wystarczająco dużo dowodów, by rozpocząć testy kliniczne diklofenaku w terapii nowotworów.

To nieco zaskakujące, że nie rozumiemy tylu rzeczy dotyczących działania leków codziennego użytku takich jak diklofenak. Im więcej się jednak dowiadujemy, tym bardziej się przekonujemy, że leki te są czynnikami o wielokierunkowym działaniu, które w interesujący i użyteczny sposób wpływają na liczne szlaki interesujące onkologów - podkreśla dr Pan Pantziarka z Anticancer Fund.

Biorąc pod uwagę liczne mechanizmy działania diklofenaku, zwłaszcza w odniesieniu do angiogenezy i układu odpornościowego, lek ten może mieć duży potencjał przeciwnowotworowy, zwłaszcza gdyby go podawać w okresie okołooperacyjnym.

Autorzy publikacji z pisma ecancermedicalscience zaznaczają, że ważnym krokiem w walce z nowotworami jest zmniejszenie ryzyka pooperacyjnych przerzutów. Jak zaznaczają, niewykluczone, że diklofenak działa synergicznie do inhibitorów punktów kontrolnych (ang. checkpoint inhibitors) najnowszej generacji.

diklofenak niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ działanie antynowotworowe Pan Pantziarka Repurposing Drugs in Oncology ReDO