Dłoń dostosowana do nowych technologii

| Nauki przyrodnicze
Jayne Wilkins

Używanie kamiennych narzędzi ukształtowało ludzką dłoń i zdecydowało o jej dzisiejszym kształcie. Przed około 1,7 milionami lat nasi przodkowie, przedstawiciele kultury aszelskiej, zaczęli korzystać z pięściaków i podobnych im narzędzi. W tym czasie ich dłonie były słabe, nadawały się do trzymania się gałęzi, ale użytkownicy kamiennych narzędzi musieli mieć problemy z mocnym uchwyceniem niewielkich przedmiotów.

W ciągu kolejnego miliona lat kamienne narzędzia bardzo się rozpowszechniły, stały się też mniejsze i bardziej precyzyjne. Już 800 000 lat temu pojawiła się dłoń o takiej budowie, jaką mamy obecnie. Jednak dotychczas brakowało materiału, który pozwoliby na prześledzenie, jak doszło do zmiany dłoni sprzed 1,7 miliona lat, w tę sprzed 800 000 lat.

W 2010 roku zespół Fredericka Kyalo Manthi z Narodowego Muzeum Kenii odkrył na północy kraju nietypową kość. Teraz Carol Ward i jej koledzy z University of Missouri zidentyfikowali ją jako trzecią kość śródręcza. To długa kość łącząca palec środkowy z nadgarstkiem. Podobnie jak inne kości śródręcza u współczesnych ludzi także i ta ma u podstawy wyrostek rylcowaty, który stabilizuje nadgarstek podczas trzymania małych obiektów. Datowanie radiowęglowe wykazało, że kość - należąca prawdopodobnie do Homo erectus - liczy sobie około 1,4 miliona lat. To bardzo cenne znalezisko, gdyż dotychczas odkryto bardzo niewiele kości dłoni H. erectus.

Dzięki wspomnianej kości wiemy, że już 1,4 miliona lat temu nasi przodkowie mieli dłonie podobne do naszych. Setki tysięcy lat wykorzystywania kamiennych narzędzi spowodowało, że posiadanie tak zbudowanych dłoni dawało przewagę ewolucyjną.
Jako, że kość jest młodsza niż pierwsze kamienne narzędzia, Carol Ward uważa, iż mamy tutaj do czynienia z pierwszym znanym przykładem dostosowywania się anatomii do nowej technologii. To, jak obecnie wyglądamy, było kształtowane przez nasze zachowanie w ciągu milionów lat - stwierdziła uczona.

dłoń ewolucja kość Homo erectus kamienne narzędzia