Sprzedaż rzadkiej kości

| Ciekawostki

Dwudziestego czwartego kwietnia dom Christie's zlicytuje fragment kości udowej ptaka dodo (Raphus cucullatus). Specjaliści ujawniają, że poprzednią tego typu aukcję zorganizowano 79 lat temu.

Choć nie ma 100-proc. pewności, warta 10-15 tys. funtów kość udowa została najprawdopodobniej znaleziona w 1865 r. na bagnach Mare aux Songes na Mauritiusie. Jeśli to prawda, szczęśliwcem, który się na nią natknął, był nauczyciel George Clark.

W tym roku wyprzedaż Travel, Science and Natural History obejmie aż 260 obiektów, np. sfosylizowane jajo mamutaka (Aepyornis maximus). W roli ikony wymarcia nic i nikt nie dorówna dodo. Ptak, który pojawia się zarówno w "Alicji w Krainie Czarów", jak i w [brytyjskim] powiedzeniu "Martwy jak dodo", stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego - podkreśla odpowiedzialny za odbywającą się co 2 lata tematyczną aukcję James Hyslop.

Wg Hyslopa, w rękach prywatnych kolekcjonerów znajduje się kilka fragmentów szkieletu dodo. To wielki przywilej i zaszczyt, że ktoś zdecydował się nam powierzyć taki skarb.

 

dodo aukcja Christie's jajo mamutak kość udowa fragment James Hyslop