CO2 zagraża źródłom żywności

| Nauki przyrodnicze
mr.bologna, CC

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) przeprowadzili badania, które wskazują na najpoważniejsze jak dotychczas zagrożenie dla ludzkiego zdrowia związane z globalnym ociepleniem. Uczeni z Harvarda ostrzegli, że gdy koncentracja CO2 w atmosferze osiągnie taki poziom, jaki jest obecnie prognozowany dla roku 2050, to będziemy mieli do czynienia ze znaczącym spadkiem zawartości cynku i żelaza w roślinach uprawnych. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie 2 miliardy ludzi cierpią na niedobory cynku i żelaza, co przyczynia się do śmierci 63 milionów ludzi rocznie, zagrożenie związane z jeszcze większymi deficytami jest bardzo poważne.

Już wcześniej prowadzono w laboratoriach i szklarniach eksperymenty, które wskazywały, że rosnąca koncentracja CO2 w atmosferze prowadzi do zmniejszenia wartości odżywczych roślin. Jednak badania takie były krytykowane właśnie z powodu tego, iż prowadzono je w sztucznych warunkach. Złotym standardem są tutaj bowiem eksperymenty prowadzone na otwartych przestrzeniach, nad którymi powietrze jest sztucznie wzbogacane dwutlenkiem węgla (FACE – free air carbon dioxide enrichment).

Naukowcy z HSPH zbadali 41 odmian zbóż i roślin strączkowych uprawianych metodą FACE w siedmiu miejscach w USA, Japonii i Australii. Poziom CO2 nad uprawami został zwiększony do 546-586 części na milion. Okazało się, że doszło do znaczącej redukcji cynku, żelaza i białka w ziarnach zbóż. Na przykład ilość cynku, żelaza i białka w ziarnach pszenicy z pól FACE była o – odpowiednio – 9,3%, 5,1% i 6,3% mniejsza niż w ziarnach uprawianych na polach nad którymi powietrze nie było wzbogacane CO2. Zawartość cynku i żelaza zmniejszyła się też w roślinach strączkowych. Nie stwierdzono w nich redukcji ilości białka.

Naukowców zaskoczyły wyniki uzyskane z badań ryżu. W niektórych odmianach spadek zawartości żelaza i cynku był znacznie mniejszy niż w innych. Do daje nadzieję, że możliwe jest wyhodowanie takiej ryżu o zmniejszonej wrażliwości na większe stężenia CO2.

Samuel Myers z HSPH, główny autor badań, mówi, że w przyszłości konieczne będzie dodatkowe nawożenie ziemi cynkiem i żelazem oraz dostarczanie całym populacjom suplementów diety, które uzupełnią niedobory mikroelementów. Ludzkość prowadzi obecnie eksperyment na skalę globalną. Gwałtownie zmieniamy środowiskowe na jedynej znanej nam planecie nadającej się do zamieszkania. W miarę postępów tego eksperymentu czeka nas wiele niespodzianek. Jedną z nich jest odkrycie, że zwiększony poziom CO2 zagraża naszym zasobom pożywienia - stwierdził Myers.

dwutlenek węgla żywność wartości odżywcze globalne ocieplenie