Dzieci uczą się języka przed urodzeniem
Fińscy naukowcy dowiedli, że dzieci jeszcze przed urodzeniem słyszą i zapamiętują słowa. To dowodzi, jak dobrze tak młody mózg jest rozwinięty pod kątem adaptacji do dźwięków. To znak, że uczymy się języka bardzo wcześnie lub jesteśmy przygotowani do jej nauki. Nowo narodzone dziecko to nie jest niezapisana karta, ale już się czegoś nauczyło od matki i innych członków rodziny - mówi docent Minna Huotilainen z Uniwersytetu w Helsinkach.
W czasie eksperymentów naukowcy wystawiali nienarodzone dzieci na dźwięk "tatata". Takiego słowa nie ma w języku fińskim, jednak jego konstrukcja jest zgodna z zasadami fińskiego. To tak zwany 'pseudowyraz', który jest istotny dla badań. Ma trzy sylaby i dlatego wybraliśmy tak długie słowo, by postawić trudne zadanie przed małymi mózgami - dodaje Huotilainen.
W badaniach uczestniczyły 33 ciężarne kobiety. Od 29. tygodnia ciąży połowa z nich słuchała nagrań, w których słowo "tatata" powtarzało się setki razy. Czasem było ono wymawiane nieco inaczej lub też zastępowano środkową sylebę przez "to".
Dzieci, po urodzeniu, poddano badaniom aktywności ich mózgów. Okazało się, że mózgi tych noworodków, których matki słuchały nagrań, mocniej reagowały na wyraz "tatata", lepiej go przetwarzały i lepiej wykrywały zmiany w wymowie. A to oznacza, że dzieci uczą się języka jeszcze przed urodzeniem.
Komentarze (1)
DonPedro69, 27 sierpnia 2013, 15:46
Od dawna wiedziałem, że mam "wrodzony" dar do języków, zwł. ang., w końcu mama uczyła się go w szkole (ze mną w brzuszku). ;-)
A tak na serio, to Ameryki nie odkryli, bo ten fakt na pewno był znany dużo wcześniej.