Rzadki waleń z dodatkowymi zębami
Podczas sekcji młodej samicy dziobowala skośnopyskiego (Mesoplodon hectori), którą znaleziono w lutym na plaży w miejscowości Waitpinga w Australii Południowej, odkryto 2 tajemnicze dodatkowe zęby.
Gdy po przeprowadzeniu pomiarów i sfotografowaniu rozpoczęliśmy sekcję, przyglądaliśmy się żuchwie, bo to jedna z najbardziej unikatowych części [ciała] wali dziobogłowych - tłumaczy dr Catherine Kemper z Muzeum Południowoaustralijskiego w Adelajdzie.
Zwykle u samic waleni zęby nie wystają powyżej linii żuchwy, tymczasem ten okaz miał 2 małe, spiczaste zęby. Zastanawiałam się: czy mamy tu coś nowego?
Sytuacja wyjaśniła się po przekazaniu ciała do muzealnego centrum maceracji, gdzie czaszka została oczyszczona z tkanek. Menedżer kolekcji David Stemmer wyrwał mały ząb i dokonał zaskakującego odkrycia. Znalazłem pod spodem większy ząb, który był zębem dziobowala skośnopyskiego. Nadal byłem podekscytowany, bo choć to znany gatunek, nie spotykamy się z nim często: to zaledwie 3. badany przez nas osobnik.
Biolodzy sądzą, że zaskakujący ząb jest strukturą szczątkową (jak np. ludzki wyrostek) albo atawizmem.
Komentarze (0)