Przyciąganie pokonane
Szkockim naukowcom udało się odwrócić siły działające na wyjątkowo małe obiekty i doprowadzić w ten sposób do ich lewitacji. Profesor Ulf Leonhardt i doktor Thomas Philbin z Univeristy of St Andrews opracowali soczewki, które odwracają efekt Casimira.
To naturalne zjawisko powoduje, że wskutek różnicy ciśnienia małe cząstki przyciągają się. Efekt Casimira odkryto w 1948 roku, a zmierzono w 1997. Jego występowanie jest poważną przeszkodą w rozwoju nanotechnologii, gdyż wywołuje on „sklejanie się” miniaturowych podzespołów.
Jest on poważnym źródłem problemów w nanoświecie, szczególnie w urządzeniach MEMS (systemach mikroelektromechanicznych). Takie systemy odgrywają ważną rolę. Na przykład kontrolują napełnianie się poduszek powietrznych w samochodach, buduje się z nich ‘laboratoria na układzie scalonym’ służące do analiz chemicznych czy testowania leków. Mikro- i nanomechanizmy mogłyby pracować lepiej, a występujące w nich siły tarcia można by zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dzięki manipulowaniu efektem Casimira – mówi profesor Leonhardt.
Dzięki jego soczewkom udało się utrzymać miniaturowe cząstki z dala od siebie.
Komentarze (1)
techon, 24 sierpnia 2007, 00:29
Kurde troche pomnieszany jest ten swiat fizyki kwantowej.... np. jedna cząsteczka w swiecie kwantowym może być w dwóch miejscach naraz :-\ troche to dziwne albo ta sama cząsteczka może miec w tym samym czasie 2 spiny (chodzi mi o "spintronike" - elektronika zmniejszona do rozmiarów kwantowych).... A teraz do tematu... może p. profesor i p. doktor mogliby wykorzystać te soczewki masowo.... np. wyprodukować takie soczewki... miliardy nanosoczewek... i może udało by sie uniesc.. chodziażby samochód ... ale tylko jakby ten samochód byl przewodnikiem i podłoże też... ale może coś takiego by sie udało ... MOŻE.... pzdr