Emocjonalny efekt QWERTY
Wyrazy zapisywane z przewagą liter położonych po prawej stronie klawiatury są kojarzone z bardziej pozytywnymi emocjami niż słowa zapisywane głównie za pomocą liter z lewej strony klawiatury. Odkrywcy nazwali to zjawisko efektem QWERTY (Psychonomic Bulletin & Review).
Technologie do komunikacji językowej kształtują język. Kyle Jasmin z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego i Daniel Casasanto of The New School for Social Research w Nowym Jorku wykazali, że posługiwanie się klawiaturami stanowi nowy mechanizm, za pośrednictwem którego mogą zachodzić zmiany w znaczeniu słów.
Brytyjsko-amerykański duet przeprowadził serię 3 eksperymentów. Okazało się, że znaczenia słów z języka angielskiego, niderlandzkiego i hiszpańskiego były powiązane ze sposobem zapisywania ich na klawiaturze QWERTY. Wyrazy zapisywane za pomocą liter głównie z prawej strony klawiatury kojarzyły się bardziej pozytywnie od wyrazów zapisywanych literami z lewej strony klawiatury. Efekt nie był zależny od długości wyrazu, częstotliwości wykorzystywania poszczególnych liter oraz ręczności badanych.
Efekt QWERTY pojawiał się także w przypadku fikcyjnych słów. Jasmin i Casasanto zauważyli, że był on najsilniejszy w przypadku nowych wyrazów i akronimów, którymi posługujemy się na stosunkowo niedawno wynalezionych gadżetach. Panowie podają wyjaśnienie odkrytego przez siebie efektu. Podejrzewają, że ludziom łatwiej wystukuje się słowa z prawej części klawiatury, bo gdy klawiaturę podzieli się na pół, po prawej stronie mamy mniej liter.
Komentarze (5)
MaPaKi, 8 marca 2012, 21:56
Spójrzcie na wyraz "Polska", albo "ojczyzna"
slavinho, 8 marca 2012, 23:38
Nie bardzo rozumiem co tu ma do rzeczy klawiatura? Przecież słowa powstawały tysiące lat wcześniej od układu klawiatury. Więc sensowniej byłoby wyjaśnić to tym, że pewne "pozytywne" wyrazy składają się z "pozytywnych" głosek czy liter, a "negatywne" z "negatywnych". Słowa i litery były pierwsze, a dopiero później dopasowano do nich układ QWERTY.
wilk, 8 marca 2012, 23:57
Tym bardziej, że układ klawiszy komputerowych został zaczerpnięty z maszyn do pisania, dla których taka kolejność klawiszy została opracowana (rzekomo w celu uniknięcia zakleszczania się tych młoteczków w maszynach). Także badanie ni przypiął, ni przyłatał do niczego, aczkolwiek może mieć sens w przypadku nowych konstrukcji słownych.
lucky_one, 10 marca 2012, 17:38
Wyraz 'sex' chyba przeczy tej regule
Zaś a'propos tego co napisali slavinho oraz wilk - analogicznie do artykułu, można zauważyć korelację pomiędzy liczbą piratów oraz globalną temperaturą na Ziemi. Vide, globalne ocieplenie jest spowodowane malejącą liczbą piratów
romero, 13 marca 2012, 14:43
Mieszkańcy Koła są fajniejsi od mieszkańców Warszawy?