Oczy pomogą zmierzyć przyjemnościową reakcję mózgu

| Zdrowie/uroda
KopalniaWiedzy.pl

Reakcję mózgowych ośrodków nagrody na degustację jedzenia można dokładnie zmierzyć za pomocą elektroretinografii (ERG).

Dr Jennifer Nasser z Drexel University badała za pomocą ERG wzrosty poziomu dopaminy w siatkówce. Dopamina jest głównym neuroprzekaźnikiem układu nagrody w mózgu organizmów wyższych. Wydziela się również w siatkówce podczas aktywacji nerwu wzrokowego pod wpływem światła.

Amerykanie odkryli, że gdy rozbłysk światła pojawiał się, kiedy badani mieli w ustach czekoladowe ciastko, występowały duże piki potencjału czynnościowego. Przypominały one zmiany wywołane metylofenidatem, lekiem stymulującym silną odpowiedź dopaminową. Reakcje w obecności pokarmu i stymulanta były znacząco większe niż w sytuacji, gdy bodźcem o odpowiednim natężeniu posługiwano się, kiedy ochotnik miał w ustach substancję kontrolną - wodę.

Odkrycie jest ekscytujące, bo dotąd układ dopaminowy oka uznawano za odrębny od reszty mózgowego systemu dopaminowego. Dlatego większość ludzi - w tym ekspertów od ERG - mówiła mi, że kosztowanie jedzenia pobudzającego mózgowy system dopaminowy nie będzie miało wpływu na układ oka.

Na razie Nasser udowodniła słuszność swojej teorii na zaledwie 9 ochotnikach. W większości przypadków mieli oni nadwagę, ale nie cierpieli na zaburzenia odżywiania. Wszyscy pościli przez 4 godz. przed eksperymentem.

Jeśli uda się powtórzyć rezultaty Nasser w badaniach na większej próbie, ERG znajdzie zastosowanie m.in. w studiach nad uzależnieniami od jedzenia. Jedzenie jest zarówno środkiem zapewniania składników odżywczych, jak i systemem dostarczania przyjemności. Skutkiem ubocznym bywa nadmiar kalorii. Chciałabym zmaksymalizować wartości hedonistyczno-odżywcze, zwalczając działania niepożądane. By to osiągnąć, potrzebujemy przyjaznych użytkownikowi narzędzi.

elektroretinografia ERG układ nagrody system dopaminowy Jennifer Nasser