Promieniowanie kosmiczne pomoże oczyścić Fukushimę
Naukowcy z Los Alamos National Laboratory (LANL) proponują nowatorską metodę prześwietlenia reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie. W uszkodzonych reaktorach wciąż znajduje się materiał radioaktywny. Paliwo powinno być z nich usunięte. Niestety, jako że reaktory są uszkodzone, nie wiadomo, gdzie znajdują się pręty paliwowe. Trzeba zatem najpierw je odnaleźć.
W artykule, opublikowanym przez uczonych z Los Alamos, porównano dwie metody prześwietlania reaktora w celu lokalizacji prętów paliwowych. Wykazaliśmy, że metoda rozpraszania opracowana przez Los Alamos daje lepszy obraz materiałów radioaktywnych - mówi Konstantin Borozdin, główny autor artykułu.
Amerykańscy uczeni proponują zastosowanie radiografii mionowej. Wykorzystuje ona cząsteczki, które powstają gdy promieniowanie kosmiczne uderza w górne warstwy atmosfery. Miony penetrują obiekty, przez które przelatują. Proces podobny jest do prześwietlenia promieniami X, z tą różnicą, że miony powstają w sposób naturalny i nie uszkadzają materiału, z którym wchodzą w kontakt.
Badacze z LANL stwierdzili, że umieszczając wykrywacze mionów przed i za badanym obiektem oraz mierząc stopień ich rozproszenia podczas przejścia przez różne materiały, można uzyskać bardzo szczegółowy obraz. Technika ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku badania materiałów, które mocno oddziałują na miony, takich jak np. uran.
Naukowcy przeprowadzili symulacje komputerowe, podczas których porównali swoją metodę z metodą tradycyjną. Wykazały one, że rozpraszanie mionowe pozwala na dokładne stwierdzenie ile materiału radioaktywnego znajduje się w reaktorze i gdzie jest on zlokalizowany. Metoda tradycyjna daje bardzo niedokładny, rozmazany obraz całości.
Teraz mamy metodę, dzięki której Japończycy mogą zebrać ważne dane dotyczące tego, co dzieje się w uszkodzonym reaktorze - mówi Borozdin.
Komentarze (2)
radar, 18 października 2012, 14:01
To dlaczego w dalszym ciągu jestem "truty" przez promieniowanie X jak tylko chce zrobić prześwietlenie?
radar
romero, 18 października 2012, 14:15
Pewnie dlatego: