Powstał pierwszy ranking empatii w różnych krajach

| Psychologia
Elliot Moore, CC

W pierwszym tego typu badaniu naukowcy porównali empatię narodów z całego świata. Na pierwszym miejscu uplasował się Ekwador, na drugim i trzecim, odpowiednio, Arabia Saudyjska i Peru, podczas gdy USA zajęły 7. pozycję.

Autorzy raportu z Journal of Cross-Cultural Psychology przeanalizowali wyniki online'owego kwestionariusza, na który odpowiedziało nieco ponad 100 tys. osób (104.365). Respondentów pytano o współodczuwanie oraz zdolności w zakresie wyobrażania sobie punktu widzenia innych ludzi. Kraje z niedużą próbą, w tym większość państw afrykańskich, wykluczono z analizy. Ostatecznie sporządzono ranking 63 krajów.

Oto jak prezentuje się pierwsza dziesiątka najbardziej empatycznych krajów: Ekwador, Arabia Saudyjska, Peru, Dania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea, USA, Tajwan, Kostaryka i Kuwejt.

Jeden ze współautorów publikacji, William Chopik z Uniwersytetu Stanowego Michigan, podkreśla, że biorąc pod uwagę długą historię agresji i wojen z państwami w regionie, był bardzo zaskoczony, że na wysokich pozycjach w rankingu uplasowały się aż 3 kraje ze Środkowego Wschodu. Wg niego, przyczyną jest nieróżnicowanie przez kwestionariusz empatii w stosunku do obywateli innych i własnego państwa.

Najmniej empatycznym krajem okazała się Litwa. Generalnie aż 7 krajów z ostatniej dziesiątki rankingu to kraje europejskie.

Chopik, Ed O'Brien z Uniwersytetu Chicagowskiego i Sarah Konrath z Indiana University ustalili ponadto, że w krajach z wyższą empatią występuje większe nasilenie kolektywizmu, ugodowości, sumienności, samooceny, emocjonalności, subiektywnego dobrostanu i zachowań prospołecznych.

Odnosząc się do wyniku swoich rodaków, Chopik wyjaśnia, że w ostatnich dekadach Amerykanie bardzo się zmienili, co doprowadziło do silniejszej koncentracji na sobie niż na innych. Ludzie mają większy problem niż kiedykolwiek dotąd z tworzeniem znaczących bliskich relacji. USA zajmują więc 7. pozycję na liście, ale w zależności od tego, jak zmieni się społeczeństwo w kolejnych 20-50 latach, możemy być świadkami dalszych spadków albo wzrostu.

W 2011 r. ukazało się badanie O'Briena i Konrath, które pokazywało, że w ciągu 20 lat studenci college'u stali się mniej empatyczni. Za potencjalnie istotne czynniki uznano wzrost popularności mediów społecznościowych, nasilenie przemocy i znęcania się, zmianę praktyk rodzicielskich i wzrost oczekiwania sukcesu.

Pierwsze badanie empatii w kontekście międzykulturowym jest bardzo ważne, ale jak dodaje Chopik, to tylko uchwycenie zjawiska w danym momencie, bo kultura ciągle się zmienia.

empatia badanie międzykulturowe Ekwador Arabia Saudyjska Peru William Chopik