Powstał pierwszy ranking empatii w różnych krajach
W pierwszym tego typu badaniu naukowcy porównali empatię narodów z całego świata. Na pierwszym miejscu uplasował się Ekwador, na drugim i trzecim, odpowiednio, Arabia Saudyjska i Peru, podczas gdy USA zajęły 7. pozycję.
Autorzy raportu z Journal of Cross-Cultural Psychology przeanalizowali wyniki online'owego kwestionariusza, na który odpowiedziało nieco ponad 100 tys. osób (104.365). Respondentów pytano o współodczuwanie oraz zdolności w zakresie wyobrażania sobie punktu widzenia innych ludzi. Kraje z niedużą próbą, w tym większość państw afrykańskich, wykluczono z analizy. Ostatecznie sporządzono ranking 63 krajów.
Oto jak prezentuje się pierwsza dziesiątka najbardziej empatycznych krajów: Ekwador, Arabia Saudyjska, Peru, Dania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea, USA, Tajwan, Kostaryka i Kuwejt.
Jeden ze współautorów publikacji, William Chopik z Uniwersytetu Stanowego Michigan, podkreśla, że biorąc pod uwagę długą historię agresji i wojen z państwami w regionie, był bardzo zaskoczony, że na wysokich pozycjach w rankingu uplasowały się aż 3 kraje ze Środkowego Wschodu. Wg niego, przyczyną jest nieróżnicowanie przez kwestionariusz empatii w stosunku do obywateli innych i własnego państwa.
Najmniej empatycznym krajem okazała się Litwa. Generalnie aż 7 krajów z ostatniej dziesiątki rankingu to kraje europejskie.
Chopik, Ed O'Brien z Uniwersytetu Chicagowskiego i Sarah Konrath z Indiana University ustalili ponadto, że w krajach z wyższą empatią występuje większe nasilenie kolektywizmu, ugodowości, sumienności, samooceny, emocjonalności, subiektywnego dobrostanu i zachowań prospołecznych.
Odnosząc się do wyniku swoich rodaków, Chopik wyjaśnia, że w ostatnich dekadach Amerykanie bardzo się zmienili, co doprowadziło do silniejszej koncentracji na sobie niż na innych. Ludzie mają większy problem niż kiedykolwiek dotąd z tworzeniem znaczących bliskich relacji. USA zajmują więc 7. pozycję na liście, ale w zależności od tego, jak zmieni się społeczeństwo w kolejnych 20-50 latach, możemy być świadkami dalszych spadków albo wzrostu.
W 2011 r. ukazało się badanie O'Briena i Konrath, które pokazywało, że w ciągu 20 lat studenci college'u stali się mniej empatyczni. Za potencjalnie istotne czynniki uznano wzrost popularności mediów społecznościowych, nasilenie przemocy i znęcania się, zmianę praktyk rodzicielskich i wzrost oczekiwania sukcesu.
Pierwsze badanie empatii w kontekście międzykulturowym jest bardzo ważne, ale jak dodaje Chopik, to tylko uchwycenie zjawiska w danym momencie, bo kultura ciągle się zmienia.
Komentarze (32)
Jarek Duda, 17 października 2016, 17:21
Nasuwa się pytanie gdzie jest tam chrześcijańska Polska - serce Europy, przykazanie miłości etc. ... niedaleko wspomnianej Litwy:
http://msutoday.msu.edu/news/2016/is-america-still-an-empathetic-and-generous-giant/
thikim, 17 października 2016, 20:10
Wypadałoby zatem dopowiedzieć że najbardziej empatyczne są USA, Turcja, Niemcy, Arabia Saudyjska
Ja za empatię ze strony Niemiec i USA to dziękuję. Zwłaszcza jak ją szerzą za granicą.
Dopiero po dopowiedzeniu tego można się zgodzić. Tak Polacy nienawidzą Polaków.
A USA, Niemcy itd. nienawidzą tylko Polaków
Jajcenty, 17 października 2016, 20:20
Ano, ja tam nawet za sobą nie przepadam....
Myślę że empatia może korelować z zamożnością i gęstością zaludnienia.
thikim, 17 października 2016, 22:00
Hmm. Trzeba by dalszych badań
Bo Rosjanie mają zgodnie z ww. większą empatię niż Polacy
tempik, 18 października 2016, 07:43
ja jestem skłonny w to uwierzyć.....
oglądałem prowokację dziennikarską, polski dziennikarz dołącza do grupy bezrobotnych czekającej na miejscówce na jakąś robotę na czarno w budowlance. polacy go zwyzywali,opluli i wygonili wymachując kończynami, jedynie ukrainiec stanął w jego obronie odpierając ataki, a na koniec podzielił się jedyną bułką którą miał....
już o innych prowokacjach pod bramą koscioła nie będę wspominał, jak to empatia aż uszami się wylewa z bogobojnych polaków......
Jarek Duda, 18 października 2016, 07:59
Rzeczywiście trochę się odbiera wrażenie że w chrześcijaństwie raczej chodzi o egocentryczny strach przed smażeniem się w piekle niż o jakąkolwiek empatię.
Dobrze sobie porównać powyższą mapę z mapą procentu chrześcijanów, szczególnie niby podobne kraje: Polska-Czechy, Portugalia-Hiszpania, Finlandia-Szwecja
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Christianity_percent_population_in_each_nation_World_Map_Christian_data_by_Pew_Research.svg
tempik, 18 października 2016, 08:11
ten egocentryzm a właściwie antropocentryzm to domena każdej religii.
1. każda religia jest tą najważniejszą i jedynie słuszną dla wyznawców.
2. prawie każda religia ma swój "naród wybrany".
3. chyba w każdej pępkiem swiata jest Ziemia i szwendające się po niej humanoidy.
4. każda w swojej historii zaliczyła okres składania ofiar i nienawiści do całej reszty.
5. każda obiecuje raj za dobre zachowanie i każdy wierny wierzy że jest tym który zasłużył na nagrodę
TrzyGrosze, 18 października 2016, 09:14
@Jarek
@tempik
W tej materii jesteście akurat mainstreamowimi ignorantami. Dla rozjaśnienia niewiedzy, na początek:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Działalność_dobroczynna_Kościoła_katolickiego
Fragment:
"Według danych na koniec 2011 r., Kościół katolicki prowadzi w Afryce 1284 szpitali, 5398 przychodni, 211 domów dla trędowatych, 615 domów dla starców i niepełnosprawnych, 3232 centrów rehabilitacji społecznej, 1435 sierocińców, 2010 żłobków, 14379 przedszkoli, 35821 szkół podstawowych i 11882 szkół średnich"
Aż chce się zadać pytanie: czy należycie do jakiejś ateistycznej wspólnoty, która cokolwiek robi dla bliźniego, czy tylko lubicie ponarzekać?
Gość Astro, 18 października 2016, 09:33
Bardzo słuszny argument. Jako jednak sceptyk (a nie przedstawiciel jakiejkolwiek wspólnoty) zapytam: jakiej to religii naucza się w tych żłobkach, przedszkolach i szkołach?
TrzyGrosze, 18 października 2016, 09:41
Wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby ateisci stawiali podobny ośrodek w sąsiedztwie i w ramach kształtowania światopoglądu uczyli w zamian etyki.
Jajcenty, 18 października 2016, 09:42
Najwyraźniej widać, że nie ma to znaczenia. Nasze zachowania kształtowane są na wiele sposobów, a szkoły to tylko jeden czynnik wpływu. Większość zachowań bierzemy od środowiska - rodzice, koledzy, ulica.
Być może empatia jest genetyczna?
TrzyGrosze, 18 października 2016, 09:50
O dobrowolnych ankietach dyskutowaliśmy, a konkluzją tego badania może być z powodzeniem stwierdzenie o światowym rankingu nieszczerych narodów.
Jajcenty, 18 października 2016, 09:59
Nie. Zdaję sobie sprawę, że to badanie (dobrowolne, przez Internet) można roztrzaść o gluteus, ale patrzę na siebie i otaczającą mnie średnią klasę średnią i z obserwowanego poziomu egoizmu, hipokryzji, filozofii Kalego wnioskuję, że być może geny nie pozwalają zobaczyć absurdalności naszych poglądów.
TrzyGrosze, 18 października 2016, 10:04
Na swój prywatny użytek zakładam, że lata komuny temu winne.
Gość Astro, 18 października 2016, 10:12
Proponuję: przekażmy sobie znak/ fajkę/ ... pokoju.
thikim, 18 października 2016, 10:17
Dobrze że jedyny Ty jesteś sceptykiem a nie przedstawicielem jakiejkolwiek wspólnoty
Pewnie. Ale już wybrzeże zachodnie Ameryki Południowej pokazuje coś przeciwnego
To teraz porównajmy to z PKB, higieną, tym czy puszczano tam MacGyvera i zawsze wyjdzie trochę tak, trochę nie
PRL odcisnął na Polakach bardzo silne piętno. To były lata niemalże dwóch równolegle istniejących państw, trochę jak przedłużenie okupacji.
Szło się do szkoły uczyli jednego, wracało do domu mówili co innego. Religia stała się ważnym elementem jednego z tych państw. Generalnie jednak zawsze była to religia powierzchowna.
Jakby tak rozpatrzeć sprawę do szpiku kości to wyszłoby że z 99,99 % ludzkości to poganie (rozdarci pomiędzy wiarą w pieniądze, parę innych rzeczy i parę religii).
PS. Oczywiście nie w każdym domu mówili coś innego niż w szkole
PS2. Akurat z niskim poziomem empatii Polaków to się zgadzam. Tylko że przyczynę bym zlokalizował taką:
- wysokie ambicje, małe możliwości ich realizacji, wyścig szczurów.
PS3. Wyścig szczurów na polskim turbodoładowaniu czyli "nasz sąsiad, największy wróg".
tempik, 18 października 2016, 10:24
a czy ja cokolwiek neguję co mówisz? twierdzę tylko ze katolicy jak i inne religie miały/maja okres gdzie nauczali ogniem i mieczem, jesli tak nie jest to mnie popraw.
a jak jesteś już przy Afryce to wydaje mi się że katolik z czarnego kontynentu to zupełnie inny wyznawca niż Polak katolik. niby te same proste 10 przykazań, a zupełnie co innego.....
tak samo polski biskup a główny biskup watykanu, zupełnie inne podejście do fundamentalnych spraw
thikim, 18 października 2016, 10:34
Tak samo Ty czy ja
Truizm
Co chciałeś przekazać?
Nie każdy miał/ma miecz
Ogólniej - przemoc.
Tak, miały i mieć będą przemoc, bo ludzie ogólnie uznają przemoc za dobry sposób rozwiązywania konfliktów - najwyraźniej się nie mylą
Nawet przepisy prawne w państwie - są aprobowane pod groźbą przemocy.
tempik, 18 października 2016, 10:46
chciałem przekazać że nie wiadomo kto i dlaczego jest bardziej katolicki
ale to jest sprzeczne z dogmatami każdej wiary, bo każda zakłada że mamy wolną wolę i na podstawie wolnych swoich decyzji zapracujemy na gorącą smołę czy miód i wieczne szczęście.
Jajcenty, 18 października 2016, 10:52
Oj kwantyfikator ogólny. Zdania z takowym często są nieprawdziwe.
antykwant, 19 października 2016, 17:44
Kiedy spojrzysz na mapę od razu widzisz, że wymieniony poziom empatii istnieje dokładnie w tych samych granicach co granice krajów. Wniosek: warunki środowiskowe mają największy wpływ na interakcje międzyludzkie w tym wykazanie się empatią.
TrzyGrosze, 19 października 2016, 19:31
Noo...skoro kryterium ankiety było państwo zamieszkania respondenta, trudno o inny rozdział, jak granice państw.
thikim, 19 października 2016, 19:34
Nie widzę sprzeczności. Jak możesz rozwiń
Gość Astro, 19 października 2016, 20:39
Podejrzewam, że jeśli jedno z pytań ankiety dotyczyło "państwa zamieszkania", to mamy problem.
Jeśli "automat" rozpoznawał "państwo zamieszkania", to też mamy problem, bo to nie jest problem. :D