Wybitni klimatolodzy popierają energetykę jądrową

| Ciekawostki
Reznicek111

Jedni z najwybitniejszych badaczy klimatu stwierdzili, że energia słoneczna oraz wiatrowa nie wystarczą, by powstrzymać globalne ocieplenie i zwrócili się do obrońców środowiska, by poparli rozwój bezpiecznych technologii energetyki jądrowej. James Hansen, Ken Caldeira, Kerry Emanuel i Tom Wigley zwracają uwagę, że wspomniane źródła energii nie rozwijają się wystarczająco szybko, a emisja dwutlenku węgla rośnie tak szybko, że nie możemy odwracać się od żadnej technologii, która może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Z całej czwórki niewątpliwie najbardziej znany jest James Hansen były czołowy naukowiec NASA. Klimatem zajmuje się on już ponad 30 lat, a zeznania, jakie w 1988 roku złożył przed Kongresem spowodowały, że kwestie klimatyczne zainteresowały opinię publiczną.

Sygnatariusze listu podkreślają, że nie są przeciwnikami odnawialnej energii, ale zwracają uwagę, że sama ona nie rozwiąże problemów energetycznych i związanego z nimi zanieczyszczenia. Hansten stwierdził, że działania ekologów, którzy promują odnawialne źródła energii i sprzeciwiają się energetyce jądrowej, nie wystarczą. Oni oszukują samych siebie twierdząc, że wystarczą źródła odnawialne - powiedział Hansen. Nadszedł czas, by ci, którzy poważnie podchodzą do zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem poparli rozwój i stosowanie bezpieczniejszych systemów energetyki jądrowej - czytamy w liście czwórki ekspertów.

Organizacje sprzeciwiające się energetyce jądrowej zwracają uwagę nie tylko na ryzyko związane z wypadkami w elektrowniach, ale równiez na problemy dotyczące składowania i bezpieczeństwa odpadów nuklearnych. Sygnatariusze listu zgadzają się, że ryzyka takie istnieją, jednak są one mniejsze niż zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi.

energetyka jądrowa energia odnawialna ocieplenie klimatu James Hansen