Rekordowo tania energia słoneczna

| Ciekawostki
Recurrent Energy

Z raportu przygotowanego przez Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) dowiadujemy się, że w USA cena energii elektrycznej pozyskiwanej ze Słońca spadła do rekordowo niskiego poziomu. To efekt zarówno spadku cen montażu paneli słonecznych, poprawy ich wydajności jak i skutek wyścigu przedsiębiorstw, które chcą dotrzeć do jak największej liczby klientów przed końcem federalnych ulg podatkowych.

Obecnie na rynku hurtowym cena 1 kWh energii ze Słońca kosztuje 5 centów. W tym zawarta jest 30% ulga podatkowa, która w 2017 roku zostanie obniżona do 10%. Dla porównania - hurtowe ceny energii w USA wynoszą, w zależności od regionu, od 3 do 6 centów za kilowatogodzinę.

Naukowcy z LBNL informują w swoim raporcie,że od roku 2009 koszty instalacji infrastruktury spadły o ponad 50%. W 2009 roku mediana wynosiła 6,3 USD za każdy zainstalowany wat, a w roku 2014 było to już 3,1 USD. Część instalacji zamontowano w cenie nawet 2 USD za wat. Kolejnym ważnym spostrzeżeniem jest to, że nowsze urządzenie są bardziej efektywne. W roku 2014 efektywność instalacji zbudowanych w roku 2011 wynosiła 24,5%, dla tych zbudowanych w roku 2012 było to 26,3%, a efektywność tych z roku 2013 wzrosła do 29,4%.

Zdaniem specjalistów istnieje jeszcze sporo miejsca na dalsze spadki cen energii słonecznej. Spadające ceny hurtowe powodują, że farmy słoneczne stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych metod pozyskiwania energii i zaczynają powstawać też w stanach, których dotychczas było niewiele takich instalacji. Ostatnio podpisano umowy w stanach Arkansas (ok. 5 centów za kWh) i Alabama (ok. 6 centów/kWh).

Powstaje coraz więcej farm słonecznych. Pod koniec 2014 roku planowano budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy 45 GW. To pięciokrotnie więcej niż cała moc zainstalowana dotychczas. Farmy zaczynają powstawać poza tradycyjnym regionem południowego-zachodu, coraz więcej ich pojawia się na południowym-wschodzie.

energia słoneczna cena USA