Estradiol z mózgu
Wyniki badań opublikowane w Journal of Neuroscience sugerują, że estradiol, jeden z podstawowych estrogenów, powstaje i jest uwalniany nie tylko z jajników, ale i z mózgu. Uczeni wykazali, że u samic rezusów podwzgórze, obszar mózgu odpowiedzialny za regulację cyklu miesięcznego i reprodukcję, uwalnia estradiol. Odkrycie ma duże znaczenie, gdyż reprodukcyjny system neuroendokrynny rezusów i człowieka jest identyczny.
Profesor Ei Terasawa z University of Wisconsin-Madison mówi, że mimo iż wiedzieliśmy o roli podwzgórza w regulacji cyklu, to odkrycie, iż mózg potrafi szybko produkować i uwalniać estradiol jest sporym zaskoczeniem. Odkrycie to nie tylko zmienia nasze wyobrażenie o tym, jak regulowane są funkcje i zachowania reprodukcyjne, ale ma też znaczenie dla zrozumienia i leczenia wielu chorób oraz zaburzeń - stwierdza uczona. Badania mają znaczenie nie tylko dla obszaru nauki związanego z rozmnażaniem. Wcześniejsze badania wykazywały związek nierównowagi hormonalnej z występowaniem m.in. udarów, choroby Alzheimera czy depresji.
Badający rezusy naukowcy odkryli wiele sposób na rozpoczęcie szybkiej produkcji estradiolu. Mózg uwalnia go m.in. gdy podwzgórze jest poddane działaniu prądu elektrocznego. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Być może ma to związek z kolejnym odkryciem, iż podwzgórze bezpośrednio kontroluje uwalnianie gonadoliberyny (GnRH), hormonu kontrolującego wzrost, rozwój seksualny i funkcje reprodukcyjne. Być może podczas cyklu menstruacyjnego podwzgórze bierze udział w regulacji poziomu GnRH i cyklu. Być może neuroestradiol odgrywa ważną rolę gdy jajniki są nieaktywne, na przykład w czasie menopauzy czy przed dojrzewaniem. Musimy przeprowadzić więcej badań. Jestem pewna, że podobne zjawisko występuje też u mężczyzn. Profesor Terasawa zauważa, że najnowsze odkrycie podważa ustalony pogląd, iż hormony produkowane w gonadach regulują pracę mózgu i przysadki mózgowej.
Komentarze (2)
antykwant, 31 grudnia 2013, 16:31
Uważam, że niemoralnym jest przeprowadzanie eksperymentów na innych gatunkach. Oznacza to wyrażanie poczucia wyższości nad innymi gatunkami podczas gdy wiemy zbyt mało by móc formować tak daleko idące wnioski. Obiekty badań powinniśmy werbować wśród ludzi i zanim ktoś powie, że nikt się nie zgodzi warto zauważyć, że ludzi pyta się dopiero gdy ma się względną pewność mniejszego zagrożenia dla ludzi. A w jakim stopniu ból i śmierć zwierzęcia myszy różni się od bólu i śmierci zwierzęcia człowieka?
pogo, 31 grudnia 2013, 17:39
hmm... Szybkość namnażania i dorastania do wieku kiedy można prowadzić testy oraz koszty hodowli? Niestety... to czysto pragmatyczne przyczyny... zwyczajnie jest łatwiej i taniej...
Ale akurat w tych badaniach to chyba nikomu bólu nie zadano, kwestia tego, że rezusy łatwiej kontrolować i badać. I pewnie było taniej.