Estradiol z mózgu

| Medycyna
brain_blogger, Flickr, CC-BY

Wyniki badań opublikowane w Journal of Neuroscience sugerują, że estradiol, jeden z podstawowych estrogenów, powstaje i jest uwalniany nie tylko z jajników, ale i z mózgu. Uczeni wykazali, że u samic rezusów podwzgórze, obszar mózgu odpowiedzialny za regulację cyklu miesięcznego i reprodukcję, uwalnia estradiol. Odkrycie ma duże znaczenie, gdyż reprodukcyjny system neuroendokrynny rezusów i człowieka jest identyczny.

Profesor Ei Terasawa z University of Wisconsin-Madison mówi, że mimo iż wiedzieliśmy o roli podwzgórza w regulacji cyklu, to odkrycie, iż mózg potrafi szybko produkować i uwalniać estradiol jest sporym zaskoczeniem. Odkrycie to nie tylko zmienia nasze wyobrażenie o tym, jak regulowane są funkcje i zachowania reprodukcyjne, ale ma też znaczenie dla zrozumienia i leczenia wielu chorób oraz zaburzeń - stwierdza uczona. Badania mają znaczenie nie tylko dla obszaru nauki związanego z rozmnażaniem. Wcześniejsze badania wykazywały związek nierównowagi hormonalnej z występowaniem m.in. udarów, choroby Alzheimera czy depresji.

Badający rezusy naukowcy odkryli wiele sposób na rozpoczęcie szybkiej produkcji estradiolu. Mózg uwalnia go m.in. gdy podwzgórze jest poddane działaniu prądu elektrocznego. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Być może ma to związek z kolejnym odkryciem, iż podwzgórze bezpośrednio kontroluje uwalnianie gonadoliberyny (GnRH), hormonu kontrolującego wzrost, rozwój seksualny i funkcje reprodukcyjne. Być może podczas cyklu menstruacyjnego podwzgórze bierze udział w regulacji poziomu GnRH i cyklu. Być może neuroestradiol odgrywa ważną rolę gdy jajniki są nieaktywne, na przykład w czasie menopauzy czy przed dojrzewaniem. Musimy przeprowadzić więcej badań. Jestem pewna, że podobne zjawisko występuje też u mężczyzn. Profesor Terasawa zauważa, że najnowsze odkrycie podważa ustalony pogląd, iż hormony produkowane w gonadach regulują pracę mózgu i przysadki mózgowej.

estradiol estrogen podwzgórze mózg hormon