Estrogeny chronią kobiety przed grypą

| Zdrowie/uroda
Tim Evanson, CC

Estrogen działa antywirusowo w stosunku do wirusów grypy typu A.

By sprawdzić, jak estrogen wpływa na zdolność wirusa grypy do namnażania, zespół Sabry Klein z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa pobrał próbki komórek nabłonkowych z jamy nosowej kobiet i mężczyzn. Naukowcy wystawili ich hodowle na oddziaływanie wirusa, estrogenu, bisfenolu A (fenolu stosowanego do produkcji tworzyw sztucznych o udowodnionym działaniu estrogennym), a także selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (ang. Selective Estrogen Receptor Modulators, SERM), czyli leków, które wykorzystuje się np. w hormonalnej terapii zastępczej.

Amerykanie ustalili, że estrogen, raloksifen (jeden ze związków SERM) i bisfenol A ograniczały namnażanie wirusa w komórkach kobiet, ale nie mężczyzn. Stwierdzono, że estrogeny działały antywirusowo za pośrednictwem receptora estrogenowego beta.

Inne badania wykazały, że estrogeny działają przeciwwirusowo na HIV, wirus Ebola czy wirusy zapalenia wątroby. Wyniki studium, które opublikowano w American Journal of Physiology - Lung Cellular and Molecular Physiology, stanowią poparcie dla dowodów zebranych w czasie badań na zwierzętach. Ponieważ poziom estrogenu waha się u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, efekt zabezpieczający może być trudno zaobserwować w populacji generalnej. Kobiety w wieku przedmenopauzalnym, które stosują konkretne metody antykoncepcji lub kobiety po menopauzie na HTZ mogą być lepiej chronione przed sezonowymi epidemiami grypy. Dostrzegamy potencjał kliniczny odkrycia, że terapeutyczne estrogeny, stosowane do leczenia niepłodności i radzenia sobie ze skutkami menopauzy, mogą także chronić przed grypą - podsumowuje Klein.

estrogen bisfenol A selektywne modulatory receptora estrogenowego SERM raloksifen grypa wirus grypy typu A Sabra Klein