Leki na łysienie i rozrost prostaty powiązano z trwałymi zaburzeniami erekcji

| Zdrowie/uroda
Mike Burns, CC

Mężczyźni, którzy z powodu łysienia czy rozrostu prostaty przyjmują przez dłuższy czas finasteryd lub dutasteryd, są, w porównaniu do osób leczonych krócej, w większym stopniu narażeni na trwałe zaburzenia erekcji (ang. persistent erectile dysfunction, PED). Utrzymują się one po odstawieniu steroidów, niekiedy przez miesiące, a nawet lata.

Okazało się, że przyjmowanie tych leków stanowiło ważniejszy czynnik ryzyka PED niż wszystkie inne oceniane czynniki ryzyka, w tym cukrzyca, nadwaga i palenie.

Nasze studium pokazało, że u mężczyzn zażywających finasteryd lub dutasteryd mogą się rozwinąć PED, które nie pozwalają uzyskać normalnej erekcji miesiące czy lata po zakończeniu terapii - opowiada dr Steven Belknap ze Szkoły Medycznej Feinberga Northwestern University.

Finasteryd i dutasteryd są inhibitorami enzymu 5-α-reduktazy, który przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formę: 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT). Finasteryd jest przepisywany panom z rozrostem prostaty lub łysieniem androgenowym. Dutasteryd to lek stosowany przy rozroście prostaty.

Autorzy studium opublikowanego na łamach pisma PeerJ zauważyli, że trwałe zaburzenia erekcji wystąpiły u 167 z 11.909 mężczyzn (1,4%). Utrzymywały się one średnio 1348 dni po odstawieniu leków. Okazało się, że mężczyźni poniżej 42. r.ż., w przypadku których ekspozycja na finasteryd lub dutasteryd wynosiła ponad 205 dni, byli 4,9-krotnie bardziej zagrożeni PED niż panowie z krótszą ekspozycją.

Naukowcy analizowali dane mężczyzn w wieku 16-89 lat. Od stycznia 1992 do września 2013 r. odbyli oni co najmniej jedną wizytę kliniczno-diagnostyczną.

finasteryd dutasteryd łysienie androgenowe przerost prostaty trwałe zaburzenia erekcji Steven Belknap