Po wieloletniej przerwie w Danii odkryto kolejną fortecę w kształcie pierścienia

| Humanistyka
Thue C. Leibrandt, CC

Na Zelandii, największej duńskiej wyspie, znaleziono fortecę wikingów w kształcie pierścienia (Trelleborg). Wg historyków, Vallø Borgring, bo o niej mowa, mogła być wykorzystywana do inwazji na Anglię.

Choć wikingowie byli także w innych krajach, pierścieniowate fortece są unikatowe dla Danii - wyjaśnia Lasse Sonne, historyk wikingów z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Vallø Borgring powstała prawdopodobnie pod koniec X w. Część specjalistów uważa, że za panowania Haralda Sinozębego, podczas gdy inni typują raczej nieco późniejszy okres i jego syna Swena Widłobrodego, który był królem duńskim i norweskim, a od 1013 r. także władcą Anglii. Wg tych ostatnich, Swen założył tu obóz treningowy, z którego rozpoczął się regularny podbój Anglii.

Forteca z Zelandii ma prawie 145 m średnicy. Wał o szerokości nieco przekraczającej 10,5 m jest otoczony palisadą. Na razie odkopano niewielką część Vallø Borgring, ale wydaje się, że oparto ją na tym samym schemacie, co resztę duńskich fortec; poza bramami wychodzącymi na cztery strony świata zawsze stosowano podział podwórca na cztery ćwiartki.

Historycy sądzą, że charakterystyczne fortece budowano na wzór rzymskich obozów wojskowych (wikingowie zetknęli się z nimi podczas wcześniejszych wypraw łupieżczych do Anglii).

forteca pierścień Vallø Borgring Zelandia Harald Sinozęby Swen Widłobordy Lasse Sonne