Ustalili, w jaki sposób gałka muszkatołowa chroni przed uszkodzeniem wątroby

| Medycyna
nrg_crisis, CC

Gałka muszkatołowa wspomaga wątrobę.

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że rocznie na świecie zużywa się aż 9 tys. ton gałki. Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego (Myristica fragrans).

Gałkę wykorzystywano do leczenia astmy, bólu reumatycznego, bólu zębów oraz zakażeń. Podczas badań laboratoryjnych wykazano, że pomaga ona w walce z hiperlipidemią, hiperglikemią (wysokim poziomem cukru), uszkodzeniem mięśnia sercowego i hepatotoksycznością.

Pamiętając o tym, Xiu-Wei Yang, Frank Gonzalez i Fei Li postanowili sprawdzić, w jaki dokładnie sposób gałka muszkatołowa chroni wątrobę. Naukowcy prowadzili badania na myszach. Analizy metabolomu pokazały, że ochronne działanie gałki polega m.in. na przywróceniu zdrowszych poziomów różnych lipidów i acylkarnityny.

Badania nad ekspresją genów wskazały z kolei na powiązania gałki z receptorami alfa aktywowanymi przez proliferatory peroksysomów (PPARα). Po delecji genu PPARα gałka muszkatołowa nie chroniła bowiem przed uszkodzeniem wątroby.

Jeśli chodzi o konkretne związki, wykazano, że za silną ochronę przed uszkodzeniami wątroby odpowiada myrislignan.

gałka muszkatołowa hepatotoksyczność uszkodzenie wątroby myrislignan Xiu-Wei Yang Frank Gonzalez Fei Li