Bangladeski projekt gawial

| Nauki przyrodnicze
William Warby, CC

Pod koniec zeszłego tygodnia bangladescy specjaliści podjęli próbę rozmnożenia krytycznie zagrożonych gawiali. Trzydziestosześcioletnia samica z zoo z północnego wschodu kraju trafiła do Dhaki, gdzie jej towarzyszem będzie starszy samiec, zaś 40-letni samiec został zwrócony do ogrodu zoologicznego w Radźszahi (tutaj z kolei pozostały tylko samice).

Gawiale mogą się rozmnażać do wieku 50 lat, a ponieważ niewielka bangladeska populacja z zoo się starzeje, eksperci postanowili, że interwencja jest konieczna.

To nasza ostatnia nadzieja na uratowanie krytycznie zagrożonych gawiali przed całkowitym wyginięciem. Mamy nadzieję, że uda się coś uzyskać, choć istnieją obawy, że te dorosłe osobniki straciły ochotę na spółkowanie - podkreśla Sarowar Alam, który kieruje gawialowym projektem z ramienia Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Kiedyś Bangladesz ze swoją rozbudowaną siecią rzeczną stanowił kluczowy habitat gawiali. Obecnie nieliczne osobniki, które się tu widuje, pochodzą najprawdopodobniej z Indii. Od ponad 10 lat w bangladeskiej części Gangesu i Brahmaputry nie widziano ani jednego Gavialis gangeticus.

Naukowcy opowiadają, że gawiale zniknęły także z niegdysiejszych habitatów w Pakistanie i Bhutanie. W rzekach, głównie Indii, ale i Nepalu, pozostało mniej niż 200 osobników.

W Bangladeszu w niewoli żyje 11 gawiali. Jeśli z zaaranżowanych związków przyjadą na świat jakieś młode, zostaną one reintrodukowane.

gawial Bangladesz rozmnażanie