Migreny i katar powiązane z wydobyciem gazu łupkowego?

| Zdrowie/uroda
Gerry Dincher, CC

Mieszkańcy Pensylwanii, w których okolicy odbywa się wydobycie gazu łupkowego, są dwukrotnie bardziej niż inni narażeni na migrenowe bóle głowy, chroniczny problemy z nosem i zatokami oraz zmęczenie. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Wymienione przez nas trzy problemy mają poważny ujemny wpływ na życie ludzie, generują też spore koszty w systemie opieki zdrowotnej. Z naszych danych wynika, że objawy te mają związek z bliskością miejsc wydobycia gazu łupkowego - mówi główny autor badań doktor Aaron W. Tustin.

Tustin i jego współpracownicy stworzyli kwestionariusz, który został wypełniony przez 7785 dorosłych osób korzystających z usług Geisinger Health System. Firma ta obsługuje klientów w 40 hrabstwach na północy i w centralnej Pensylwanii. Ze zdobytych w ten sposób danych naukowcy dowiedzieli się, że 1765 respondentów (23%) miało migreny, 1930 (25%) cierpiało na poważne zmęczenie, a 1850 (24%) wykazywało objawy chronicznego zapalenia zatok przynosowych. Uczeni użyli też modeli obrazujących ekspozycję respondentów na działalność przemysłu wydobywającego gaz łupkowy. Okazało się, że co prawda żadne pojedyncze negatywne objawy zdrowotne nie były powiązane z bliskością aktywnych studni wydobywczych, ale osoby, u których wystąpiły dwa lub więcej negatywnych objawów z większym prawdopodobieństwem mieszkały bliżej większej liczby lub większych studni.
Nie wiemy, dlaczego osoby mieszkające bliżej większych studni wydobywczych są narażone na większe ryzyko zachorowania. Musimy znaleźć lepszy sposób, by zrozumieć tę zależność i, mam nadzieję, lepiej chronić zdrowie tych osób - mówi jeden z autorów badań, profesor Brian S. Schwartz. Już wcześniejsze badania prowadzone przez Schwartza wykazały istnienie korelacji pomiędzy działalnością przemysłu wydobywczego, a większą liczbą przedwczesnych urodzeń, ataków astmy i koncentracji radonu w domach.

Doktor Tustin przypuszcza, że objawy ze strony zatok, nosa i migrenowe bóle głowy mogą być powodowane samą działalnością przemysłową. Wiercenie studni przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza nie tylko pyłem, ale również nieprzyjemnymi zapachami. Do tego dochodzi hałas, jasne światło i intensywny ruch samochodów ciężarowych. Tymczasem wiadomo na przykład, że u niektórych ludzi migreny mogą być wywoływane przez zapachy.

Pensylwania to dobry obszar do badania wpływu wydobycia gazu łupkowego na ludzi i środowisko. Stan ten bardzo szybko wyraził zgodę na tego typu działalność przemysłową. W ciągu ubiegłej dekady zbudowano w nim ponad 9000 studni wydobywczych.

gaz łupkowy migrena nos zatoki katar