Gaz zastąpi ropę naftową

| Ciekawostki
theilr, Flickr

Wiceprezes BP ds. planowania strategicznego, Dominic Emery, poinformował, że koncern uważa, iż do roku 2040 naturalny gaz zastąpi ropę naftową w roli podstawowego światowego źródła energii z paliw kopalnych. Prognoza opiera się na szybko rosnącym zapotrzebowaniu na gaz, który jest najmniej zanieczyszczającym ze wszystkich paliw kopalnych.

"Uważamy, że gaz stanie się popularniejszy niż węgiel na początku lat 30. bieżącego wieku. Istnieje duża szansa, że po roku 2040, albo na krótko przed nim, gaz stanie się też bardziej popularny niż ropa", stwierdził Emery.

Menedżer przypomniał, zę samo tylko chińskie zapotrzebowanie na gaz wzrosło w ciągu ostatniego roku o 15 procent. Zdaniem BP światowe zapotrzebowanie na gaz będzie rosło w tempie 1,6% rocznie, opdczas gy wzrost zapotrzebowania na ropę wyniesie 0,8%.
Największe zapotrzebowanie na gaz będzie ze strony przemysłu oraz transportu. W tym drugiem sektorze będzie ono rosło w tempie 3-4 procent rocznie. W związku z takimi prognozami BP ma zamiar wkrótce ogłosić nową strategię na nadchodzące dekady.

Emery zauważa, że jednym z największych wyzwań stojącym przed przemysłem gazowym jest zmniejszenie wycieków metanu z gazociągów. Obecnie wycieki te wynoszą 1,3 do 1,4 procent. Jeśli wycieki metanu przekroczą 3% to gaz będzie bardziej brudnym źródłem energii niż węgiel – dodał Emery.

gaz ropa naftowa paliwo kopalne energia