Gaz zastąpi ropę naftową
Wiceprezes BP ds. planowania strategicznego, Dominic Emery, poinformował, że koncern uważa, iż do roku 2040 naturalny gaz zastąpi ropę naftową w roli podstawowego światowego źródła energii z paliw kopalnych. Prognoza opiera się na szybko rosnącym zapotrzebowaniu na gaz, który jest najmniej zanieczyszczającym ze wszystkich paliw kopalnych.
"Uważamy, że gaz stanie się popularniejszy niż węgiel na początku lat 30. bieżącego wieku. Istnieje duża szansa, że po roku 2040, albo na krótko przed nim, gaz stanie się też bardziej popularny niż ropa", stwierdził Emery.
Menedżer przypomniał, zę samo tylko chińskie zapotrzebowanie na gaz wzrosło w ciągu ostatniego roku o 15 procent. Zdaniem BP światowe zapotrzebowanie na gaz będzie rosło w tempie 1,6% rocznie, opdczas gy wzrost zapotrzebowania na ropę wyniesie 0,8%.
Największe zapotrzebowanie na gaz będzie ze strony przemysłu oraz transportu. W tym drugiem sektorze będzie ono rosło w tempie 3-4 procent rocznie. W związku z takimi prognozami BP ma zamiar wkrótce ogłosić nową strategię na nadchodzące dekady.
Emery zauważa, że jednym z największych wyzwań stojącym przed przemysłem gazowym jest zmniejszenie wycieków metanu z gazociągów. Obecnie wycieki te wynoszą 1,3 do 1,4 procent. Jeśli wycieki metanu przekroczą 3% to gaz będzie bardziej brudnym źródłem energii niż węgiel – dodał Emery.
Komentarze (5)
lester, 2 lutego 2018, 11:15
Uważać to sobie pan wiceprezes może wszystko. Jeszcze trzeba mieć nieograniczone źródło gazu. A wycieki będą rosły zamiast maleć, BP ma w tym doświadczenie. Już raz zaoszczędzili 0,5 mln$ na zaworze i do dziś Zatoka Meksykańska to odczuwa.
Krzychoo, 2 lutego 2018, 14:20
I tak w końcu wszyscy się przesiądą na silniki na etanol lub Stirlinga. W końcu etanol można produkować chyba ze wszystkiego.
pogo, 2 lutego 2018, 14:41
Silnik Stirlinga z pewnością nie zostanie umieszczony w żadnych samochodach. Wymaga zbyt wydajnego chłodzenia, czyli zbyt dużych radiatorów. Próbowano już umieszczać to w ciężarówka, z marnym skutkiem.
Jest za to dość często wykorzystywany w okrętach atomowych, bo jest wydajny i cichy.
Krzychoo, 2 lutego 2018, 15:53
Wydaje mi się, że były jakieś auta. Zastosowanie tego silnika widzę raczej w miejscach gdzie produkcja etanolu będzie mniej opłacalna od np. wiązki drewna To wszystko oczywiście jak już się ropa i gaz skończą lub będą zbyt drogie dla Kowalskiego. Wtedy to nawet auta na węgiel będą.
Ergo Sum, 3 lutego 2018, 17:11
coś mi ta wypowiedź Moskwą pachnie