Kontrowersyjna geoinżynieria
Brytyjskie Royal Society ma opublikować w najbliższy wtorek raport na temat walki ze zmianami klimatu. Mają się w nim znaleźć niezwykle kontrowersyjne zalecenia.
Naukowcy chcą bowiem, by ludzkość zaangażowała się w działania geoinżynieryjne na szeroką skalę. Zalecają masowe stosowanie "sztucznych drzew" wyłapujących dwutlenek węgla, wypuszczanie do atmosfery dużych ilości siarki czy tworzenia białych chmur, które miałyby odbijać promienie słoneczne, czy też nawożenie oceanów, w celu spowodowania bujniejszego wzrostu organizmów absorbujących CO2.
Takiemu podejściu sprzeciwia się organizacja ETC Group, która specjalizuje się w monitorowaniu postępu technologicznego i wykorzystywania najnowszych osiągnięć techniki.
Jej przedstawiciele zauważają, że tego typu działania, jeśli rzeczywiście mają wywrzeć jakiś wpływ na klimat, musiałyby być prowadzone na olbrzymią skalę. Jednak ich skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie istnieją bowiem ani odpowiednie modele komputerowe, ani nawet komputery zdolne do przetworzenia tak olbrzymich ilości danych. Prowadząc szeroko zakrojone działania geoinżynieryjne nie wiedzielibyśmy tak naprawdę, jakie będą ich skutki.
Komentarze (9)
wilk, 28 sierpnia 2009, 15:09
Co to daje? ???
Ale chmury nie są jednostronne. Tak odbijają promieniowanie słoneczne, jak i zatrzymują promienie odbite lub ciepło pochodzące z Ziemi. Tak chyba przynajmniej działa efekt cieplarniany na Wenus (chmury właśnie z kwasem siarkowym i dwutlenkiem siarki)...
czesiu, 28 sierpnia 2009, 17:34
Ahem! Wystarczy, że w opolskim zabroniono kąpieli w jeziorze turawskim ze względu na sinice, właśnie dzięki nawożeniu (gnojówką przez lokalnych gospodarzy), a tu spece chcą od razu całe morza "nawozić" - czy nie istnieje ryzyko, że dzięki takiemu "nawożeniu" zostaną wygryzione naturalne formy życia w związku z zachwianiem ekosystemem?
mikroos, 28 sierpnia 2009, 18:20
Bardzo przepraszam za słownictwo, ale ten raport musiał pisać kompletny kretyn. Nie wierzę, że jakikolwiek powazny naukowiec podpisał się pod takim dokumentem. Przecież nawożenie oceanów to najprostsza droga do ich eutrofizacji, czyli biologicznej katastrofy :-\
czesiu, 28 sierpnia 2009, 18:42
Na szczęście jeszcze niektórzy ludzie myślą:
Chociaż nadal pozostaje pytanie - a co, jak ktoś zasponsoruje jakiegoś krótkowzrocznego polityka/naukowca? W końcu kasa nieziemska - nikt jeszcze się nie obraził na "luźny" milionik.
Zaś odnośnie samego "sztucznego" tworzenia chmur - natura o to sama się postara, jak zajdzie taka potrzeba (wulkany), zdaje się że nawet dinozaury wyginęły w efekcie epoki lodowcowej, która powstała z "chmur".
lucky_one, 29 sierpnia 2009, 10:55
Zgadzam się z mikroosem i czesiem.
Odnośnie powstawania tych chmur - pyłów w powietrzu już mamy wystarczająco dużo - pochodzenia antropologicznego. Wystarczy żeby klimat się mocniej ogrzał i zaczęło więcej wody parować z oceanów - wiatry przeniosą ją nad ląd a tam dzięki pyłom zaczną tworzyć się chmury. Dzięki temu klimat zacznie się ponownie schładzać - sprzężenie zwrotne ujemne tak zwane
mikroos, 29 sierpnia 2009, 11:54
Swoją drogą, aż się dziwię, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł hodowania i rozpylania w powietrzu tych bakterii, co to je odkryli i uważają że od nich zaczyna się formowanie chmur To by dopiero było coś
este perfil es muy tonto, 29 sierpnia 2009, 17:39
to jest jakaś obsesja to ograniczanie CO2 >
czesiu, 29 sierpnia 2009, 20:38
Dodam od siebie: szczególnie w obliczu corocznych wielosethektarowych pożarów lasu, przy których wszystkie inne źródła CO2 mogą się schować.
おくりびと, 24 listopada 2018, 22:28
Dziękuję Bardzo Duchowi Kopalni za 2 pozostałe artykuły
Polecam także zapoznanie się z innymi materiałami o modyfikacji pogody:
http://www.prisonplanet.pl/files/654004086/file/geo_prezentacja.pdf
http://www.prisonplanet.pl/audycje/audycja_prisonplanetpl,p205422562
Cytat ze strony CIA https://www.cia.gov/news-information/speeches-testimony/2016-speeches-testimony/director-brennan-speaks-at-the-council-on-foreign-relations.html
Another example is the array of technologies—often referred to collectively as geoengineering—that potentially could help reverse the warming effects of global climate change. One that has gained my personal attention is stratospheric aerosol injection, or SAI, a method of seeding the stratosphere with particles that can help reflect the sun’s heat, in much the same way that volcanic eruptions do.
An SAI program could limit global temperature increases, reducing some risks associated with higher temperatures and providing the world economy additional time to transition from fossil fuels. The process is also relatively inexpensive—the National Research Council estimates that a fully deployed SAI program would cost about $10 billion yearly.
As promising as it may be, moving forward on SAI would raise a number of challenges for our government and for the international community. On the technical side, greenhouse gas emission reductions would still have to accompany SAI to address other climate change effects, such as ocean acidification, because SAI alone would not remove greenhouse gases from the atmosphere.
On the geopolitical side, the technology’s potential to alter weather patterns and benefit certain regions at the expense of others could trigger sharp opposition by some nations. Others might seize on SAI’s benefits and back away from their commitment to carbon dioxide reductions. And, as with other breakthrough technologies, global norms and standards are lacking to guide the deployment and implementation of SAI.
Innym przykładem jest szereg technologii - często określanych wspólnie jako geoinżynieria - które potencjalnie mogłyby pomóc w odwróceniu ocieplających skutków globalnej zmiany klimatu. Jednym z nich, który zdobył moją osobistą uwagę, jest iniekcja aerosolowa w stratosferze, czyli SAI, metoda wysiewu stratosfery cząstkami, które mogą pomóc odbijać ciepło słoneczne, w podobny sposób jak wulkaniczne erupcje.
Program SAI może ograniczyć globalne wzrosty temperatury, zmniejszając pewne ryzyko związane z wyższymi temperaturami i zapewniając światowej gospodarce dodatkowy czas na przejście z paliw kopalnych. Proces ten jest również stosunkowo niedrogi - National Research Council szacuje, że w pełni wdrożony program SAI będzie kosztować około 10 miliardów dolarów rocznie.
Jakkolwiek obiecujące, posunięcie naprzód w sprawie SAI spowodowałoby szereg wyzwań dla naszego rządu i społeczności międzynarodowej. Z technicznego punktu widzenia redukcje emisji gazów cieplarnianych nadal będą towarzyszyć SAI w celu przeciwdziałania innym skutkom zmian klimatu, takim jak zakwaszenie oceanu, ponieważ samo SAI nie usunie gazów cieplarnianych z atmosfery.
Po stronie geopolitycznej potencjał technologii do zmiany wzorców pogodowych i korzyści dla niektórych regionów kosztem innych może wywołać ostry sprzeciw niektórych krajów. Inni mogą wykorzystać zalety SAI’s i wycofać się ze swojego zobowiązania do redukcji emisji dwutlenku węgla. I podobnie jak w przypadku innych przełomowych technologii, brakuje globalnych norm i standardów, aby kierować wdrażaniem i wdrażaniem SAI.
Lista dostawców pogody (tylko prywatni) brakuje wojska:
http://www.weathermodification.com/
https://www.weathertec-services.com/
http://sindicatum.com/meteosystems/
http://australianrain.com.au/index.html
http://www.nawcinc.com/wm.html
http://iceflares.com/
http://radiometrics.com/
https://www.americanelements.com/weather-modification
http://www.skywaterventures.com/
http://just-clouds.com/
http://www.dropletmeasurement.com/products
http://weathermod.org/aboutus/
http://weathermod.org/project-locations/
http://www.raindynamics.com/public_html/index.html
https://www.evergreenaviation.com/supertanker/
http://www.nawmc.org/
Pozostałe linki:
http://client.cntv.at/egu2015/PC6
https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-10-31/geoengineering-to-alter-climate-change-moves-closer-to-reality
https://www.nature.com/articles/s41559-017-0431-0
https://www.news.com.au/technology/science/space/a-new-chinese-radar-facility-could-become-a-weapon-hiding-in-plain-sight/news-story/acbe423f03b2e1d042723892bb080bb8
http://agriculturedefensecoalition.org/sites/default/files/pdfs/5P_U.S._Air_Force_Document_Weather_Modification_Programs_sec3b_dod.pdf
https://www.geoengineeringwatch.org/documents/House of Commons The Regulation of Geoengineering 2009 to 2010.pdf
https://www.geoengineeringwatch.org/
https://chemtrailsnews.com/
Filmy amatorskie:
Don't Talk about the Weather https://archive.org/details/DontTalkAboutTheWeather_451
Nie rozmawiaj o pogodzie https://www.cda.pl/video/95221861
Loty w stratosferze https://www.youtube.com/user/Grochalscy/videos