Zagrożone miasta Zatoki Perskiej

| Nauki przyrodnicze
Luca & Vita, CC

Szybko rozwijające się miasta, takie jak Abu Zabi, Doha czy Dubaj już wkrótce mogą paść ofiarami globalnego ocieplenia. Z badań, których wyniki opublikowano w Nature Climate Change wynika, że jeśli temperatury będą rosły w obecnym tempie to nad Zatoką Perską mogą zapanować temperatury zbyt wysokie, by człowiek mógł w nich przetrwać. Zagrożona jest też Mekka, do której co roku przybywają miliony pielgrzymów.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Loyola Marymount University ostrzegają, że w wymienionych miastach w najcieplejsze dni może pojawiać się taka kombinacja temperatury i wilgotności, że ludzkie ciało nie będzie w stanie się chłodzić za pomocą wydalania potu.

Naukowcy badali różne scenariusze zmian klimatycznych w nadchodzących dekadach, skupiają się na tzw. temperaturze mokrego termometru. Jak już informowaliśmy, wyliczono, że dla większości ssaków śmiertelna jest sześciogodzinna ekspozycja na temperaturę mokrego termometru przekraczającą 35 stopni Celsjusza. Już teraz nad Zatoką Perską zdarzają się znacznie wyższe temperatury i dochodzi do licznych udarów wśród osób pracujących na zewnątrz, jednak wraz z ocieplającym się klimatem fale upałów będą poważniejsze i długotrwałe. Te 35 stopni Celsjusza to granica adaptacji, mówi Elfatih Eltahir z MIT-u. Zdaniem uczonych, planiści miast zagrożonych falami upałów już teraz powinni brać pod uwagę wysokie temperatury i starać się dostosowywać do nich rozwój miast.

Problem znany jest od dawna, jednak nie sądzono, że przyjdzie się nam mierzyć z nim tak szybko. Jednym z najbardziej przerażających skutków globalnego ocieplenia może być pojawienie się warunków, jakich jeszcze ludzkość nie doświadczyła. Jeśli nie będziemy walczyli ze zmianami klimatu by uniknąć ekstremalnych temperatur i wilgotności, to ludzie zamieszkujący te tereny będą musieli znaleźć sobie inne miejsce do życia - mówi Chris Field z Carnegie Institution for Science.

globalne ocieplenie temperatura mokrego termometru Dubaj Abu Zabi