W bieżącym roku znowu padnie rekord emisji gazów cieplarnianych
Tegoroczna emisja gazów cieplarnianych będzie prawdopodobnie najwyższa w historii, uważają naukowcy. Pobity zostanie więc niechlubny ubiegłoroczny rekord.
Specjaliści prognozują, że ludzkość – spalając paliwa kopalne – wypuści do atmosfery 36,8 miliarda ton dwutlenku węgla. Całkowita emisja antropogeniczna, włącznie z rolnictwem i przekształceniami ziemi na jego potrzeby, wyniesie prawdopodobnie 43,1 miliarda ton.
Takie prognozy znalazły się w najnowszym raporcie organizacji Global Carbon Project. To międzynarodowe konsorcjum badawcze, które śledzi globalną emisję gazów cieplarnianych.
Są też i dobre wiadomości. Specjaliści GCP prognozują też znaczące spowolnienie wzrostu emisji z paliw kopalnych. Jeszcze w 2018 emisja ze spalania węgla, ropy i gazu wzrosła o 2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tegoroczny wzrost emisji z tych źródeł nie powinien przekroczyć 0,6%.
Część z tego spowolnienia spowodowana jest zmniejszającym się zużyciem węgla w USA, Europie oraz wolniejszym niż się spodziewano wzrostem jego użycia w innych częściach świata. Okazało się na przykład, że w USA ilość użytego węgla spadła aż o 10%. To znacznie więcej, niż prognozowano. Podobny spadek nastąpił też w Europie. Tymczasem w Indiach i Chinach doszło do dużych wzrostów konsumpcji węgla, ale wzrosty te były mniejsze niż w przeszłości.
Wciąż jednak nie wiadomo, czy ten spadek użycia węgla będzie trendem długoterminowym. W ostatnich latach mieliśmy już do czynienia z kilkoma przypadkami nadmiernego optymizmu w związku z odchodzeniem od paliw kopalnych i za każdym razem okazywało się, że to krótkookresowe zjawisko. Na przykład w latach 2014–2016 emisja niemal przestała rosnąć, pojawiła się więc nadzieja, że ludzkość osiągnęła szczyt emisji i zacznie pompować do atmosfery coraz mniej gazów cieplarnianych. Jak wiemy, prognozy takie się nie sprawdziły.
Z najnowszych opracowań wiemy, że jeśli ludzkość chce powstrzymać globalne ocieplenie na poziomie 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, to w ciągu nadchodzącej dekady emisja CO2 musi spaść o 25%. Jeśli zaś spełniony ma być bardziej ambitny cel – 1,5 stopnia Celsjusza – to spadek emisji musiałby sięgnąć 55%.
Dyrektor Global Carbon Project, Pep Canadell, mówi, że on i jego koledzy zgadzają się z wyrażoną przez ONZ opinią, iż koncentracja CO2 w atmosferze rośnie zbyt szybko, by można było zatrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Mieliśmy kolejny rok wzrostu antropogenicznej koncentracji CO2. Czas najwyższy uznać, że każdy kolejny rok wzrostu oznacza, iż osiągnięcie założeń Porozumienia Paryskiego będzie znacznie trudniejsze.
Przypomnijmy w tym miejscu, że niedawno Światowa Organizacja Meteorologiczne oznajmiła, iż tegoroczna średnia temperatura na Ziemi była o 1,1 stopnia Celsjusza wyższa, niż w czasach sprzed rewolucji przemysłowej. Po tym raporcie pojawiły się głosy, że bez drastycznych cięć emisji nie uda się zatrzymać ocieplenia przed osiągnięciem poziomu 3 stopni Celsjusza. Nie ma takiej możliwości, by beż olbrzymiego zmniejszenia emisji oraz wdrożenia masowych programów przechwytywania i składowania CO2 globalne ocieplenie pozostało na poziomie poniżej 3 stopni Celsjusza, mówi profesor Pete Strutton z Uniwersytetu Tasmanii.
Dobrą wiadomością jest spadek emisji w USA. Pomimo głośnych wypowiedzi prezydenta Trumpa, który podkreśla rolę węgla, tegoroczna amerykańska emisji zmniejszyła się o 1,7%. Od 15 lat spada ona średnio o 1% rocznie. To w dużej mierze zasługa odchodzenia USA od węgla. Spadki mogłyby być jeszcze większe, gdyby nie rosnąca konsumpcja gazu. To zresztą trend widoczny na całym świecie. Od roku 2012 gaz staje się coraz ważniejszym źródłem emisji CO2. Z raportu GCP dowiadujemy się, że w bieżącym roku globalna emisja ze spalania węgla zmniejszy się o 0,9%, a wzrosną emisje ze spalania ropy (+0,9%) i gazu (+2,6%).
Komentarze (6)
Sławko, 9 grudnia 2019, 12:09
Te "miliardy ton" jakoś nie przemawiają do mnie i myślę, że wielu ludziom nie przemawiają do wyobraźni. Dlatego zacząłem zastanawiać się, jak tą ilość można przedstawić inaczej. Usiadłem i zacząłem liczyć. Dla uproszczenia przyjąłem, że te gazy cieplarniane to przede wszystkim dwutlenek węgla. Po obliczeniach wyszło mi (oczywiście w sporym uproszczeniu/zaokrągleniu), że ilość tych gazów odpowiada objętości powietrza, jaka znajduje się nad powierzchnią aż 8-miu miast wielkości Warszawy! 8 Miast wielkości Warszawy (albo jeszcze inaczej - połowy województwa opolskiego) "czystego smogu" od powierzchni ziemi aż po kosmos! Gdyby rozciągnąć ten smog na całą kulę ziemską, to pokryłby on ją warstwą o grubości ok. 4,5 cm! A to są gazy tylko z jednego roku!
cyjanobakteria, 9 grudnia 2019, 14:50
Ciekawe wyliczenia. Do mnie bardziej przemawia "znikanie" paliwa. Przykładowo tankujemy kilkadziesiąt litrów i po powrocie z wycieki bak jest pusty. Spalenie 1L benzyny powoduje emisje około 2.3kg CO2.
Samolot tankuje kilkadziesiąt ton paliwa lotniczego i po przylocie większości paliwa nie ma. Nie wspominając o myśliwcach, które spalają koszmarne ilości.
Olej opalowy albo gaz skroplony też łatwo przeliczyć, w mniejszym stopniu węgiel oraz drewno ze względu na popiół i inne zanieczyszczenia.
pogo, 9 grudnia 2019, 15:47
Do mnie najbardziej trafia te 4.5cm czystego CO2 na całej powierzchni Ziemi.
Gdyby to się tak wypełniało, nie rozpuszczało w oceanach ani w inny sposób nie było usuwane z atmosfery, to w ciągu niecałych 50 lat mielibyśmy ponad 2m czystego CO2 przy powierzchnie gruntu.
Warai Otoko, 9 grudnia 2019, 16:24
A do mnie bardziej przemawia exodus 1,2 miliarda ludzi do europy w ciągu chyba 30 lat (tylko nie pamiętam od jakiego terminu :P) + brak lub wysokie ceny pożywienia i przede wszystkim brak wody... W najgorszej opcji - wojny o wodę, wysoka przestępczość, okropnie droga żywność i dorga, brudna woda do picia... Z samym CO2 w powietrzu gdyby w niczym nie przeszkadzał mógłbym żyć
pogo, 10 grudnia 2019, 09:05
CO2 z pewnością nie przeszkadzałby w uduszeniu się
Exodus to już kwestia wtórna tego całego CO2 i związanych z nim zmian klimatycznych. Tego jeszcze długo wielu ludzi nie zrozumie, bo wciąż tego nie widać. Wielu ludzi, którzy mogliby się tym przejąć, wciąż wierzy, że wystarczy wybudować dostatecznie duży mur i problem się rozwiąże.
Zmiany klimatyczne natomiast dadzą nam ostro popalić, nawet jeśli wielkiej do migracji miałoby, jakimś cudem, nie dojść.
Warai Otoko, 10 grudnia 2019, 10:21
Oczywiście, ale w czym nam da popalić? Właśnie w drogiej żywności, wodzie etc. w sensie na naszym terenie, bo na terenach równikowych to dosłownie da popalić...