Dłuższe życie po glukozaminie?

| Zdrowie/uroda
Dino ahmad ali

Glukozamina, często obecna w suplementach diety, wydłuża życie myszy. Mechanizm ten jest prawdopodobnie związany z poprawą metabolizmu glukozy.

Do takich wniosków doszedł Michael Ristow, profesor ETH Zurich, który wraz z zespołem podawał glukozaminę nicieniom. Okazało się, że te, który ją otrzymywały, żyły o 5% dłużej niż zwierzęta, które nie spożywały glukozaminy.

Na tym jednak badania się nie skończyły. Podobne przeprowadzono na grupie myszy. Zwierzęta były w wieku 100 tygodni, co odpowiada 65 latom u człowieka. Grupa badana otrzymywała glukozaminę, grupa kontrolna była żywiona identyczną dietą, ale bez glukozaminy. Zwierzęta z grupy badanej żyły niemal o 10% dłużej niż te z grupy kontrolnej. W skali ludzkiego życia odpowiada to 8 dodatkowym latom. Co więcej glukozamina poprawiła metabolizm cukru, co chroni myszy przed rozwojem cukrzycy, choroby szczególnie niebezpiecznej w starszym wieku.

Gdy Ristow z zespołem przeprowadzili bardziej szczegółowe badania okazało się, że glukozamina ułatwia rozkładanie aminokwasów. Aminokwasy to podstawowe składniki białek i są najlepiej metabolizowane bez obecności węglowodorów. Tymczasem dieta obu badanych grup myszy była identyczna. To wskazuje, że spożywanie glukozaminy działa tak, jak spożywanie diety o niskiej zawartości węglowodorów (cukrów).

Profesor Ristow uważa, że powinniśmy zażywać suplementy zawierające glukozaminę. Sam zacząłem ją brać - mówi. Jednocześnie podkreśla, że osoby cierpiące na cukrzycę powinny nadal ściśle kontrolować poziom cukru, przynajmniej przez pierwsze tygodnie zażywania glukozaminy.

Warto tutaj przypomnieć dwa wcześniejsze badania epidemiologiczne. Przeprowadzono je na 77 000 osób, a ich wyniki sugerują, że glukozamina ma związek ze zmniejszoną śmiertelnością wśród ludzi. Oczywiście, nie są one dowodem, że glukozamina wpływa na ludzi równie dobrze, jak na myszy, jednak są na to duże szanse, a jako, że – w przeciwieństwie do większości innych środków potencjalnie wydłużających życie – nie są znane żadne doniesienia o skutkach ubocznych suplementacji glukozaminy, rekomendowałbym ten środek, stwierdził szwajcarski uczony.

glukozamina białko cukier życie