Mieszkaniec gminy Sztutowo znalazł podczas przechadzki kościane radło z neolitu

| Humanistyka
Gmina Sztutowo

Podczas spaceru jeden z mieszkańców gminy Sztutowo (woj. pomorskie) natrafił na ciekawy obiekt. Jak się okazało, to kościane radło, prawdopodobnie z neolitu. Znalazca zaniósł artefakt do Urzędu Gminy, który miał go później oficjalnie przekazać do odpowiednich służb konserwatorskich. W międzyczasie gmina skontaktowała się z archeologami.

Kawałek kości mieści się w dłoni. Jeden z brzegów jest nacięty, widać też wydrążony na środku otwór.

Gmina Sztutowo

Jak podkreślono na profilu gminy Sztutowo na Facebooku, bazując na miejscu znalezienia i na wstępnym datowaniu, przedmiot można powiązać z kulturą rzucewską.

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na terenie gminy znaleziono parę podobnych obiektów i stanowisk neolitycznych.

Obszar oddziaływania kultury rzucewskiej rozciągał się od Zatoki Puckiej do ujścia Niemna. Nazwa pochodzi od wsi Rzucewo w pobliżu Pucka, w której znaleziono pierwsze jej ślady.

Plemiona rybacko-łowieckie, żyjące w III i II tys. p.n.e. nad południowym Bałtykiem, polowały na foki i morświny. Pod koniec XIX w. w Rzucewie odkryto tzw. osadę łowców fok. Kultura rzucewska jest znana z obróbki bursztynu (bursztyn pozyskiwano na plażach Zatoki Gdańskiej i za pomocą krzemiennych narzędzi wytwarzano amulety i ozdoby). Przedstawiciele tej kultury zajmowali się również garncarstwem i obróbką siekier kamiennych. Domy, których ściany tworzyły wbite w ziemię pale, budowano na łagodnych stokach wysoczyzn morenowych.

gmina Sztutowo kościane radło kultura rzucewska