Grafen zwiększa wytrzymałość metali
Wśród wielu niezwykłych właściwości grafenu jest jego olbrzymia wytrzymałość na rozciąganie. Wynosi ona 130 gigapaskali, co oznacza, że jest 200-krotnie wyższa niż w przypadku stali. Naukowcy z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST) wykorzystali wytrzymałość grafenu w praktyce, wykorzystując go w kompozycie zawierającym miedź i nikiel. Koreańczykom udała się rzecz niezwykła. Okazało się bowiem, że grafen aż 500-krotnie zwiększył wytrzymałość miedzi i 180-krotnie poprawił wytrzymałość niklu. Wcześniej żadnemu zespołu naukowemu, który tworzył kompozyty grafenu i metalu, nie udało się osiągnąć zwiększonej wytrzymałości tego ostatniego.
Koreańczycy poinformowali, że podczas produkcji kompozytu wykorzystali technikę osadzania z fazy gazowej (CVD), dzięki której na warstwę metalu, stworzoną tą samą techniką, nałożyli grafen, a na tym umieścili - również za pomocą CVD - kolejną warstwę metalu.
Uzyskaliśmy zdumiewające wyniki, gdyż grafen, stanowiący 0,00004% wagi kompozytu zwiększył jego wytrzymałość setki razy. Opracowana technologia może pozwolić, po dostosowaniu jej do obecnych technik masowej produkcji, na wytwarzanie lekkich, niezwykle wytrzymałych części na potrzeby przemysłu samochodowego i lotniczego - mówi profesor Seung Min Han. Nowe kompozyty mogą też zostac wykorzystane do tworzenia większych struktur, takich jak np. osłony reaktorów atomowych.
Komentarze (4)
Robin_Otzi, 28 sierpnia 2013, 21:15
i taka sklejka z kilkunastu warstw jakw mieczu samurajskim, który mógłby być teraz grubości kartki...
Arlic, 28 sierpnia 2013, 22:35
Dobrze by wyglądał taki gibający miecz :E
Grzegorz Kraszewski, 29 sierpnia 2013, 20:05
Ale w nim właśnie najlepsze byłoby to, że byłby grubości kartki, ale by się nie gibał. A gdyby tak jeszcze udało się zrobić, żeby krawędź ostrza była jednocześnie krawędzią warstwy grafenu... Brrr!
romero, 30 sierpnia 2013, 12:11
Chyba by się gibał, wszystkie nawet kilkaset procent "mocniejsze" od zwykłych, stale stopowe mają moduł Younga lepszy ledwie o kilka procent.
A skoro grafen jest bardzo rozciągliwy więc nie sądzę by tu cokolwiek poprawił.