Grafen zyskuje kolejnego konkurenta
Od czasu odkrycia grafenu naukowcy poszukują dwuwymiarowych materiałów o podobnych mu właściwościach. Interesują ich przede wszystkim materiały, w których elektrony poruszają się równie szybko co w grafenie, a które, w przeciwieństwie do grafenu, mają pasmo wzbronione. Właśnie brak pasma wzbronionego to jedna z przyczyn, dla których dotychczas nie wykorzystano grafenu w praktyce. Grafenowych urządzeń elektronicznych nie da się bowiem wyłączyć bez obecności pasma wzbronionego.
Z Journal of the American Chemical Society dowiadujemy się, że profesor Mircea Dincã z MIT-u i jego współpracownicy z MIT-u oraz Uniwersytetu Harvarda opracowali nowy dwuwymiarowy materiał będący połączeniem niklu i związku organicznego o nazwie HITP. Materiał ten ma właściwości podobne do grafenu, posiada naturalne użyteczne pasmo wzbronione, a ponadto samodzielnie organizuje się w przydatne struktury, co może ułatwić produkcję poprzez manipulowanie sposobem samoorganizacji za pomocą odpowiedniego dodawania składników materiału.
Nowy materiał – Ni3(HITP)2 – ma identyczną jak grafen perfekcyjną strukturę plastra miodu. Co więcej, jeśli wytwarzamy wiele warstw tego materiału, to warstwy te samodzielnie układają się idealnie na sobie, a wszystkie otwory w sześciokątnej strukturze mają dokładnie tę samą średnicę, wynoszącą około 2 nanometrów.
Uczeni, którzy wynaleźli wspomniany materiał, badali jego wielowarstwową formę. Uzyskane wyniki były imponujące. A to oznacza, że właściwości struktury 2D powinny być jeszcze lepsze. Mamy wszelkie podstawy by przypuszczać, że właściwości badanej przez nas struktury są gorsze od dwuwymiarowej płachty, a mimo to są imponujące - mówi profesor Dincã.
Ten oraz podobne materiały stworzone z materii organicznej i nieorganicznej mogą w przyszłości posłużyć nie tylko do budowy podzespołów elektronicznych, ale również do produkcji wysoko wydajnych ogniw fotowoltaicznych. Przydadzą się też fizykom w czasie badań podstawowych nad właściwościami magnetycznych izolatorów topologicznych czy materiałów, w których zachodzi kwantowy efekt Halla.
Komentarze (7)
Astroboy, 2 maja 2014, 14:18
Ja tam bym włączył - zwykły kabel, może niezbyt tani.
Ja się pogubiłem, ale widać profesor jest lepszy. No bo jak ma się 2D do "dwuwymiarowej płachty"?
Czy ktokolwiek w tym artykule badał 1D?
rahl, 2 maja 2014, 14:32
Ano - też mnie te 2D jakoś zastanowiło.
Usher, 2 maja 2014, 17:18
To w końcu glin (aluminium) czy nikiel (Ni), bo się pogubiłem?
Astroboy, 2 maja 2014, 17:43
Może HITP? (niecezuralne, błednie) I Tak Po tym?
ejl, 3 maja 2014, 13:38
Ta struktura wygląda mi na dość znajomą.
Czy zwróciliście uwagę że stosunek długości dłuższej przekątnej tego równoległoboku do długości jego boku jest równy pierwiastkowi kwadratowemu z 3. To jest po prostu piękne. Ciekawe skąd pszczoły wiedziały że magazyny na ich życiowe zapasy będą najefektywniejsze w takiej postaci.
Z niecierpliwością będę wyczekiwał na wiadomość o skonstruowaniu takiej struktury na kształt rurociągu. Rurociąg o średnicy 2 nm. Czy można byłoby przesyłać nim jakiś gaz a może nawet ciecz? Dobrze byłoby śledzić badania profesora Mircea Dincã.
Astroboy, 4 maja 2014, 13:36
Piękne byłoby, gdybyś powiedział o krótszej przekątnej. W sześciokącie foremnym dłuższa przekątna jest dwa razy dłuższa niż bok.
No i nie wiem, czy nazywanie sześciokąta foremnego równoległobokiem każdemu tak łatwo przejdzie przez gardło...
nantaniel, 4 maja 2014, 15:42
Oj, czepiasz się - a to jest "po prostu piękne" i tyle :E Trzymam kciuki za rurociągi!