Superczuły test antydopingowy

| Ciekawostki
Stanford University

Naukowcy z University of Manchester poinformowali na łamach Nature Materials, że wraz z kolegami z Aix-Marseille Université opracowali urządzenie, które za pomocą prostego systemu optycznego może w badanej próbce w ciągu kilku minut odnotować obecność pojedynczej molekuły związku chemicznego i dokonać jej analizy. Wynalazek znacząco udoskonali testy antydopingowe stosowane w zawodowym sporcie. Przyda się też np. w lotniskowych systemach bezpieczeństwa, gdzie pozwoli na wykrycie śladowych ilości materiałów wybuchowych, ułatwi walkę z przemytem narkotyków czy pozwoli na szybkie sprawdzenie osoby podejrzanej o to, że jest nosicielem choroby zakaźnej.

Uczeni, pracujący pod kierunkiem doktora Sashy Grigorenko, wykorzystał grafen oraz plazmonikę, dzięki której możemy określić częstotliwość drgań elektronów w różnych materiałach. Wysoką czułość uzyskano dzięki wykorzystaniu topologicznych właściwości faz światła. Urządzenie pokryto grafenem, w który następnie wprowadzono wodór i wykalibrowano je używając tego pierwiastka. Taka konstrukcja pozwala na wykrycie w ciągu kilku minut toksyn i narkotyków w próbce krwi. Twórcy urządzenia twierdzą, że jest ono o trzy rzędy wielkości bardziej czułe niż inne obecnie stosowane rozwiązania.

Konstruując to urządzenie chcieliśmy przede wszystkim mieć możliwość ujrzenia pojedynczej molekuły. I rzeczywiście za pomocą prostego optycznego systemu, na przykład mikroskopu, możemy ją dojrzeć. Użycie prostej optyki, która wykorzystuje niezwykłe fazowe właściwości światła, to dynamicznie rozwijająca się dziedzina badań. My dowiedliśmy, że może mieć ona praktyczne zastosowania, przynoszące wielkie korzyści - stwierdził Grigorenko.

grafen plazmonika molekuła próbka test antydopingowy