Antymiażdżycowy koktajl z granatów i daktyli

| Zdrowie/uroda
mauroguanandi, CC

Koktajl z granatów i daktyli zmniejsza ryzyko miażdżycy - twierdzi zespół prof. Michaela Avirama z Rambam Medical Center w Hajfie.

Przystępując do najnowszego studium, Izraelczycy wiedzieli o korzyściach zapewnianych przez granaty i daktyle z osobna. Granaty zawierają hydrolizujące garbniki (czyli będące polifenolami taniny), a daktyle kwasy fenolowe. Aviram zakładał, że skoro w skład owoców wchodzą inne przeciwutleniacze, być może uda się uzyskać efekt synergiczny.

Eksperymenty na hodowlach komórek ścian naczyń i myszach wykazały, że najlepszą ochronę przed miażdżycą rzeczywiście zapewnia połączenie soku z granatów, ekstraktu z daktyli oraz wyciągu z pestek tych ostatnich; stres oksydacyjny w ścianie aorty zmniejszał się bowiem aż o 33%, znacznie spadał też poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy.

Autorzy publikacji z pisma Food Funct. zalecają, by osoby z grupy ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, a nawet zdrowe codziennie wypijały pół szklanki soku z granatów, uzupełniając napój trzema daktylami. Pestki warto by zemleć na pastę i również zjeść, ale nawet bez tego połączenie obu owoców zapewni więcej korzyści niż spożycie tylko jednego z nich.

granaty daktyle sok pestki pasta koktajl kwasy fenolowe hydrolizujące garbniki efekt synergiczny miażdżyca Michael Aviram