Nadmierne odławianie zagraża granikom

| Nauki przyrodnicze
Jon Hanson

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) alarmuje, że nadmierne odławianie ryb z rodziny graników grozi zagładą wielu gatunków. Graniki żyją na rafach koralowych i są cenione dla swojego smacznego mięsa.

Działająca w ramach IUCN Komisja ds. Przetrwania Gatunków sprawdziła status 163 gatunków graników na całym świecie. Z badań wynika, że jeśli ryby będą odławiane tak, jak obecnie, to 20 gatunkom (12%) będzie groziło wyginięcie, a kolejne 22 gatunki (13%) będzie trzeba uznać za zagrożone.

Ryby to jedne z ostatnich zwierząt, które są przez człowieka pozyskiwane ze swojego naturalnego środowiska w sposób przemysłowy. Graniki to jedna z najbardziej pożądanych rybich rodzin. Niestety, w społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że zasoby morskie są nieskończone. Aby ocalić graniki i inne stworzenia żyjące w oceanach musimy zmienić to przekonanie - mówi doktor Luiz Rocha z California Academy of Sciences.

Specjaliści oceniają, że w 2009 roku odłowiono co najmniej 90 milionów graników, czyli 275 000 ton. To o 25% więcej niż w roku 1999 i aż o 1600% więcej niż w roku 1950.

Znikanie graników z raf koralowych zaburzy równowagę całego ekosystemu, gdyż drapieżniki te odgrywają olbrzymią rolę w kontroli populacji innych stworzeń.

Niestety walka o uratowanie graników będzie trudna. Ryby te są bardzo drogie, ich odławianie przynosi rocznie miliardy dolarów zysku. Ponadto dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-10 lat, co oznacza, że olbrzymia część ryb nie zdąży się rozmnożyć, zanim zostanie złowionych. Co gorsza graniki zwykle odławiane są podczas sezonu godowego, gdyż rybacy wykorzystują fakt, iż wówczas ryby gromadzą się w określonych miejscach.

granik odławianie rafy koralowe gatunek zagrożony