Eksperci wątpią w odkrycie w grobowcu Tutanchamona

| Humanistyka
FinnBjo

Niezależni eksperci sceptycznie podchodzą do rewelacji o znalezieniu ukrytych komnat w grobowcu Tutanchamona. Przed dwoma tygodniami na konferencji prasowej oficjalnie poinformowano, że badania radarem wykazały obecność dwóch komnat ukrytych za udekorowanymi północną i zachodnią ścianą grobowca. Skany miały również wykazać obecność organicznych i metalicznych substancji oraz ujawnić linie, które wskazują na obecność drzwi.

Egiptolog Nicholas Reeves, dyrektor Amarna Royal Tombs Project uważa, że w komnatach mogło zostać pochowane ciało Nefretete.

Nie wydaje się, by dane z radaru zostały przetworzone, ani by któraś z tak zwanych anomalii była widoczna na ujawnionych surowych danych - powiedział profesor antropologii Lawrence Conyers. Conyers jest autorem książki o zastosowaniu radaru w archeologii. Ci, którzy prowadzą takie badania powinni najpierw dostarczyć surowe dane innym specjalistom od badań radarowych, a dopiero później organizować konferencję dotyczącą odkrycia. Wcześniejszy krytyczny przegląd danych pozwoliłby na przecięcie spekulacji i krytyki, które krążą od kilku dni - dodaje uczony.

Z kolei Michele Pipan, profesor nauk o Ziemi z Uniwersytetu w Trieście mówi, że na ujawnionych dotychczas obrazach radarowych widać wiele interesujących szczegółów, ale brak skali nie pozwala na stwierdzenie, jak daleko za ściany zajrzał rada. Tego typu badania mogą ujawnić obecność pustych przestrzeni czy metalu, ale nie wiem nic o procedurze badawczej, jaką zastosował Hirokatsu Watanabe - stwierdza uczony. Inni eksperci dodają, że w Dolinie Królów naturalnie występuje dużo pustych przestrzeni w skałach i trudno jest odróżnić, które z nich powstały w sposób naturalny, a które wykonano ręką człowieka.

grobowiec Tutanchamon Nefretete