Sukces reprodukcyjny zależy od grupy krwi?
Szanse na zajście w ciążę przez kobietę we wczesnym wieku średnim mogą zależeć od jej grupy krwi.
Naukowcy z Uniwersytetu Yale i Albert Einstein College of Medicine badali 560 kobiet przechodzących leczenie bezpłodności. Przy tej okazji wykryli u pacjentek z grupą krwi 0 chemiczne symptomy małej liczby jajeczek. Amerykanie przyglądali się stężeniu hormonu folikulotropowego (FSH) u pań w średnim wieku 35 lat.
Kobieta przychodzi na świat z określoną rezerwą jajnikową. Z wiekiem zmniejsza się zatem liczba pęcherzyków pierwotnych. Wysoki poziom FSH uznaje się za wskaźnik szybszego wyczerpywania rezerwy, co może utrudnić zajście w ciążę w wieku trzydziestu czy czterdziestu kilku lat. Po zbadaniu próbek krwi wyszło na jaw, że kobiety z grupą krwi 0 mają wyższe stężenia hormonu folikulotropowego. U grupy A były one niższe.
Wiek kobiety pozostaje najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces reprodukcyjny. Podstawowy poziom FSH daje nam pojęcie o jakości i liczbie komórek jajowych – wyjaśnia dr Edward Nejat. Na razie nie wiadomo, czy i ewentualnie jak oddziałuje on na populację generalną, bo jak pamiętamy, wszystkie kobiety uwzględnione w studium zespołu leczyły się na bezpłodność.
Komentarze (1)
Marek Nowakowski, 27 października 2010, 07:27
Kobieta jest stworzona do rozrodu w momencie kiedy na stosunek seksualny się zgadza. Babki potomstwa powinny córce pomagać przy odchowaniu dziecka. Edukować się, moze kobieta w ciąży jak i po porodzie czy karierę zawodową razem z partnerem / mężem rozwijać.
Skoro kobieta ma okres, libido i nie przekwitła to zapładniana, może być do momentu przekwitnięcia i opadnięcia popędu seksualnego.
I tak wszystko sama natura dopasuje, które kobiety rodzić powinny, a które nie.