Mężczyźni powinni unikać rocka przy grach planszowych

| Psychologia
mat northam, CC

Grając w gry planszowe, mężczyźni powinni unikać muzyki rockowej. Ich wyniki może zaś poprawić muzyka klasyczna.

Co ciekawe, podczas eksperymentu naukowców z Centre for Performance Science (wspólnego przedsięwzięcia Imperial College London i Królewskiego College'u Muzyki) muzyka nie wpływała na wyniki kobiet.

Brytyjczycy poprosili 352 odwiedzających naukowy Imperial Festival, by zagrali w grę Operacja (Operation). Polega ona na usuwaniu pacjentowi różnych części ciała/narządów. Jeśli gracz dotknie pęsetą metalowej ścianki, nos Sama zaczyna świecić i buczeć.

Naukowcy dali ochotnikom słuchawki, przez które podczas rozgrywki odtwarzano odgłosy z sali operacyjnej, Thunderstruck AC/DC lub sonatę D-dur na dwa fortepiany Mozarta (KV 448) i mierzyli czas potrzebny na usunięcie 3 elementów. Odnotowywali też popełniane błędy.

Okazało się, że mężczyźni słuchający AC/DC byli wolniejsi i popełniali więcej błędów (w porównaniu do mężczyzn słuchających pozostałych 2 ścieżek dźwiękowych). Średnio przy Thunderstrucku występowało ok. 36 błędów, a przy sonacie i odgłosach z sali operacyjnej 28. Ukończenie zadania zajmowało ochotnikom ok. minuty.

Kobiety nie rozpraszały się pod wpływem muzyki rockowej; w przypadku poszczególnych ścieżek nie odnotowano znaczących różnic ani w zakresie prędkości, ani osiągów. Generalnie kobietom usunięcie części ciała zajmowało więcej czasu, ale popełniały mniej błędów.

Naukowcy nie są pewni, czemu rock wpływał na mężczyzn bardziej niż na kobiety, ale przypuszczają, że może u nich wywoływać silniejszy stres słuchowy.

Brytyjczycy pytali też badanych o gusta muzyczne. Dzięki temu stwierdzili, że Mozart zmniejszał liczbę popełnianych błędów tylko wtedy, gdy danej osobie sonata się podobała.

Jak podkreśla Daisy Fancourt, opisywane badanie stanowi część szerszego studium nad wpływem muzyki na wykonanie, zwłaszcza w sytuacjach medycznych, np. na sali operacyjnej. Pani doktor ujawnia, że muzyka jest ponoć odtwarzana nawet przy 72% operacji. Eksperci nie są jednak zgodni, czy wpływa ona korzystnie. Jedno z badań wykazało np., że muzyka z Jamajki i hip-hop zwiększają tempo operacji i usprawniają manipulowanie instrumentami. Inne zademonstrowało jednak, że u 1 na 4 anestezjologów muzyka zmniejsza czujność.

Raport dot. wpływu muzyki na wyniki osiągane w grach planszowych ukazał się w bożonarodzeniowym wydaniu Medical Journal of Australia.

gry planszowe wyniki błędy mężczyźni kobiety Daisy Fancourt