Grzyby glebowe uwalniają antybiotyk o właściwościach przeciwnowotworowych

| Medycyna
stellar678, CC

Naukowcy wyizolowali z grzybów glebowych emerycellypsynę A (ang. emericellipsin A) - bardzo obiecujący peptyd o właściwościach antybakteryjnych i przeciwnowotworowych.

Jarosław Andriejew

Zespół z Pierwszego Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego im. I.M. Sieczenowa odkrył zupełnie nową przeciwnowotworową i przeciwbakteryjną substancję z alkalofilnego szczepu Emericellopsis alkalina. Grzyby te musiały się przystosować do wysoce zasolonego środowiska i niedoboru składników odżywczych, tworząc nowe aktywne biologicznie związki.

Emerycellypsyna A jest peptaibolem zbudowanym z 9 reszt aminokwasów. By zbadać strukturę emerycellypsyny A, naukowcy posłużyli się magnetycznym rezonansem jądrowym (NMR).

Testy pokazały, że emerycellypsyna A wykazuje silną aktywność przeciwko bielnikowi białemu (Candida albicans) i kropidlakowi czarnemu (Aspergillus niger). Uśmierca też kilka rodzajów bakterii. Oprócz tego autorzy publikacji z pisma Molecules zauważyli, że peptaibol ma właściwości przeciwnowotworowe; wg nich, uszkadza błony komórek nowotworowych.

Emerycellypsyna A jest krótsza od większości znanych cząsteczek z klasy peptaiboli, dlatego nadaje się do opracowywania leków. Emerycellypsyna A nie działa bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne, ale hamuje ich zdolność do tworzenia biofilmów. Duża aktywność przeciw drożdżakom i kropidlakom wskazuje na potencjał związany z nowymi lekami przeciwgrzybiczymi. Niewykluczone, że związek ten będzie działać na grzyby oporne na inne leki. Nasze wyniki torują drogę dalszym badaniom emerycellypsyny A i jej analogów - podsumowuje Jarosław Andriejew.

grzyby glebowe Emericellopsis alkalina peptaibol peptyd przeciwnowotworowy emerycellypsyna A Jarosław Andriejew