Otyli przez zatrucie
Wystawienie na oddziaływanie różnych związków chemicznych jeszcze w okresie prenatalnym wpływa na to, czy w przyszłości dana osoba będzie miała kłopoty z nadwagą, a nawet otyłością (Acta Paediatrica).
Naukowcy z Magistrackiego Instytutu Badań Naukowych w Barcelonie jako pierwsi powiązali nieprawidłową wagę ze skażeniem chemicznym podczas ciąży, kiedy człowiek jest bardzo podatny na tego typu oddziaływania.
Hiszpanie określili stężenie heksachlorobenzenu (ang. hexachlorobenzene, HCB) w pępowinie 403 dzieci urodzonych na Minorce. HCB jest pestycydem. Jego stosowania zakazano na całym świecie, ale nadal wykrywa się go w środowisku, a zatem również w pokarmach.
Do 6,5 roku maluchy z najwyższym stężeniem HCB były dwukrotnie częściej otyłe.
Naukowcy przestrzegają też przed bisfenolem A z plastikowych opakowań i ftalanami, obecnymi w kosmetykach i szamponach. Bisfenol A stwierdzono u 95% Amerykanów, a 90% odczuło skutki oddziaływania ftalanów w okresie prenatalnym.
Komentarze (6)
mikroos, 8 września 2008, 13:32
Być może streszczenie artykułu jest zbyt krótkie i dlatego nie uwzględnia odpowiedzi na moje pytanie, ale fajnie by było wiedzieć, czy badacze uwzględnili w ogóle dietę i ogólnie styl życia tych dzieciaków.
inhet, 8 września 2008, 15:24
Wygląda na to,że nie - poszukiwali korelacji z HCB.
mikroos, 8 września 2008, 15:51
To szkoda, bo mogłoby się okazać, że stężenie HCB było np. dwudziestokrotnie wyższe w jedzeniu z McDonald'sa, bo akurat pastwisko dla ich krówek stało w niekorzystnym miejscu, i całe badanie na nic.
inhet, 8 września 2008, 21:04
Po prostu należałoby badać żywność , nim zostanie spożyta.
mikroos, 8 września 2008, 21:06
Tylko zanim to będzie możliwe, warto wiedzieć, jakich substancji w ogóle warto szukać ze względu na ich szkodliwość
waldi888231200, 8 września 2008, 21:19
A dziadostwo z plastikowych reklamówek w których nosimy zakupy?? 8)