Wielkie pole gazowe z helem z Tanzanii
W Tanzanii odkryto duże pole gazowe z helem. Ma to tym większe znaczenie, że jego zasoby są na wyczerpaniu.
Hel jest wykorzystywany w szpitalach w skanerach do rezonansu magnetycznego (są w nim zanurzone nadprzewodzące cewki), a także w teleskopach (jako chłodziwo) czy monitorach promieniowania.
Dotąd gaz ten wykrywano przy okazji podczas odwiertów ropy czy gazu, lecz dzięki zastosowaniu nowej metody duże ilości He znaleziono w obrębie tanzańskiej części Wielkiego Rowu Wschodniego.
Przełomowa metoda eksploracji została opracowana przez geologów z Uniwersytetów w Durham i Oksfordzie oraz ekspertów z norweskiej firmy Helium One. Do opisywanego odkrycia doprowadziło pierwsze jej zastosowanie.
Naukowcy wykazali, że aktywność wulkaniczna zapewnia ciepło konieczne do uwolnienia gazu z zawierających hel skał. W Wielkim Rowie Wschodnim wulkany uwolniły He z prehistorycznych, położonych głęboko skał. Później został on zatrzymany w płytszych polach gazowych.
Aktywność wulkaniczna zapewnia ciepło potrzebne do uwolnienia helu zgromadzonego w starych skałach krystalicznych. Jeśli jednak gaz jest zamknięty zbyt blisko wulkanu, istnieje ryzyko, że będzie silnie rozcieńczony gazami wulkanicznymi, np. dwutlenkiem węglu [...]. Obecnie pracujemy nad identyfikacją złotej strefy, gdzie proporcja uwalniania He i rozcieńczenia wulkanicznego jest dokładanie taka, jak trzeba - wyjaśnia Diveena Danabalan z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Durham.
Próbkowaliśmy hel i azot wydobywające się z ziemi na terenie Rowu. Łącząc wiedzę nt. geochemii helu i obrazy sejsmiczne przechwytujących gaz struktur, niezależni eksperci oszacowali prawdopodobną objętość złoża w zaledwie jednej części Rowu na 54 miliardy stóp sześciennych [BCf od ang. Billion Cubic Feet; 54 BCf to 1.529.109.716 m3]. To wystarczy do napełnienia 1,2 mln skanerów MRI. By oddać skalę odkrycia, wystarczy powiedzieć, że globalne roczne zużycie helu wynosi 8 BCf [226.534.772,74 m3], a w amerykańskiej Narodowej Rezerwie Helu [...] znajduje się ok. 24,2 BCf gazu. Całkowite znane zapasy USA szacuje się na circa 153 BCf [4.332.477.528,6 m3]. Odkrycie z Tanzanii zmienia więc wszystko [...] - przekonuje prof. Chris Ballentine z Uniwersytetu w Oksfordzie.
Dr Pete Barry, także z Uniwersytetu Oksfordzkiego, dodaje: By znaleźć nowe zasoby helu, tę samą strategię możemy zastosować w innych częściach świata z podobną historią geologiczną.
Komentarze (10)
thikim, 28 czerwca 2016, 19:08
No proszę, wszyscy zauważają ropę, złoto, metale szlachetne a tu się okazuje że np. nas hel może zablokować.
Znacie jeszcze inne takie pierwiastki? Których brak może całkiem nagle wyeliminować jakąś dziedzinę działalności ludzkiej?
Klapocjusz, 28 czerwca 2016, 20:48
Pluton i uran , może wyeliminować całą ludzkość z działalności.
pogo, 28 czerwca 2016, 23:30
Ale, że niby brak plutonu i uranu? Bo przecież o to było pytanie.
Już prędzej by pasował tlen, wodór... ale tych jak na razie nam nie brakuje jako pierwiastków, a co najwyżej jako cząsteczek H2, O2, O3...
Jajcenty, 28 czerwca 2016, 23:34
Brak metali ziem rzadkich, chyba zmusiłby nas do przebudowy podstaw elektroniki.
Gość Astro, 28 czerwca 2016, 23:36
Jajcenty. Nie byłoby też magnesów neodymowych.
lester, 28 czerwca 2016, 23:53
tempik, 29 czerwca 2016, 07:41
tak jak telefonów komórkowych, baterii litowych, paneli słonecznych, stopów do zadań specjalnych (np.lotnictwo), wyświetlaczy LCD, i kilku innych drobiazgów
thikim, 29 czerwca 2016, 09:02
Trochę niejasno napisałem.
Chodziło mi właśnie o takie pierwiastki o których nie myślimy, np. hel.
O metalach ziem rzadkich to my myślimy Tak samo myślimy o ropie. To są cały czas tematy na "tapecie". Cały czas giełda na to reaguje. Prognozy wydobycia, nowe złoża, ceny.
Tymczasem okazuje się że np. jest taki sobie hel i z tym też może być problem.
I o takie pierwiastki (bo związki to raczej sobie potrafimy wytworzyć sami) mi chodzi.
Naturalnie bardzo dużo ukryto pod terminem "metale ziem rzadkich". Ale nie o nie pytam.
A może z argonem jest podobnie?
tempik, 29 czerwca 2016, 10:24
o surowcach strategicznych mozna zerknąć chocby tutaj, ich ograniczone zasoby to chyba jedyna bariera przy wprowadzaniu i upowszechnianiu wszystkich nowoczesnych technologii :
http://www.isppan.waw.pl/subpage/zaklady/zbm/files/surowce_krytyczne.pdf
Gość Astro, 29 czerwca 2016, 12:31
Myślimy, myślimy, choć może nie "wszyscy"… Sprzed 3 lat:
http://moneyweek.com/profit-from-the-helium-shortage/