Nowotwór od za gorącej herbaty
Bardzo gorąca herbata może powodować nowotwór przełyku – twierdzi profesor Reza Malekzadeh z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie i zaleca przestudzenie napoju przed wypiciem (British Medical Journal).
Irańczycy porównali skutki powodowane przez herbaty o różnej temperaturze i stwierdzili, że picie naparu o temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza stwarza 8-krotnie wyższe zagrożenie nowotworem przełyku niż konsumowanie płynu wystudzonego poniżej 65°.
Zespół z Teheranu badał zwyczaje dotyczące picia herbaty 300 pacjentów z nowotworem przełyku i 571 zdrowych osób z tego samego rejonu w ostanie Golestan. Rejon ten cechuje jeden z najwyższych na świecie wskaźników zachorowań na opisywany rodzaj nowotworu, chociaż spożycie alkoholu jest tu niskie i niewiele osób pali. To istotna informacja, ponieważ w ramach wcześniejszych badań wykazano, że "procenty" i tytoń wpływają na ryzyko zachorowania. Stwierdzono, że niemal wszyscy ochotnicy pijali regularnie czarną herbatę i dziennie pochłaniali jej średnio ponad litr.
Badacze zauważyli, że osoby, które zabierały się do picia w mniej niż 2 minuty od zalania suszu, zapadały na nowotwory przełyku 5-krotnie częściej od ludzi odczekujących co najmniej 4 min.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób herbata mogłaby uruchamiać proces nowotworowy, ale specjaliści sądzą, że powodem są powtarzające się uszkodzenia termiczne nabłonka.
Komentarze (6)
k0mandos, 27 marca 2009, 20:29
Już od wszystkiego te nowotwory są. Niedługo dowiemy się, że wstawanie lewą nogą niesie za sobą statystycznie ogromne zagrożenie rakotwórcze.
Jurgi, 27 marca 2009, 23:27
Niedobzie, ja akurat lubię siorbać wrzątek. Przestygnięta herbata jest niesmaczna.
scapegoat, 28 marca 2009, 17:23
Tego typu badania nie mają zbyt dużej wartości. Jak wiadomo, herbata herbacie nierówna, a szczególnie herbatą jaką spożywa ludność na terenach bliskiego wschodu: czarna, gorąca, mocno słodzona! Takie picie herbaty ma niewiele wspólnego z prawdziwym ceremoniałem picia herbaty, jaki znany jest we wschodniej Azji. Mało reprezentatywne są wyniki tych badań.. :
izaziolo, 29 marca 2009, 08:31
mikroos, 29 marca 2009, 21:06
Tak szczerze, to pani profesor Ameryki nie odkryła. Praktycznie każdy czynnik zdolny do podrażnienia tkanki jest na dłuższą metę potencjalnym kancerogenem.
thibris, 31 marca 2009, 13:51
Ale jak widać z powyższych wypowiedzi, warto takie oczywistości ludziom ukazywać, gdyż inaczej będą oni żyli w kompletnej niewiedzy. Człowiek codziennie uczy się czegoś nowego.
@scapegoat
Co ma picie herbaty na modłę Azjatycką z tym wszystkim wspólnego ? Nie widzę tutaj rozróżniania na kolor, smak, typ, zapach czy ceremoniał picia herbaty. Ważna jest temperatura jej "siorbania".