Herbata opóźnia starzenie się komórek
Komórki osób regularnie pijących herbatę są pod względem biologicznym wyraźnie młodsze od tych pobranych od osób przyjmujących inne napoje - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Hongkońskiego. Zdaniem autorów, o świetnej kondycji miłośników herbaty świadczy bardzo niski stopień uszkodzeń specyficznych odcinków DNA.
Celem studium było zbadanie długości telomerów - sekwencji DNA zlokalizowanych na końcach chromosomów. Odcinki te działają niczym żywe tarcze - podczas każdego podziału komórkowego, gdy fragmenty DNA zlokalizowane na końcach chromosomów są bezpowrotnie tracone, zniszczeniu ulegają właśnie telomery, a nie znacznie cenniejsze sekwencje, czyli geny.
Charakterystyczna natura telomerów jest cennym narzędziem badawczym. Jeżeli bowiem wiadomo, że skracają się one po każdym podziale komórkowym, to oznacza to, że pomiar ich długości pozwala na określenie biologicznego "wieku" komórki, czyli liczby podziałów, które przeszła ona w swoim życiu.
Dzięki badaniom prowadzonym w ostatnich latach wiemy też, że telomery są silnie narażone na stres oksydacyjny, czyli niszczenie przez agresywne utleniacze. Oba te czynniki sprawiają, że pomiar długości telomerów jest doskonałym wyznacznikiem skali uszkodzeń, na które jest narażona dana tkanka.
Aby sprawdzić, czy DNA komórek można ochronić przed uszkodzeniami dzięki piciu herbaty, naukowcy z Hong Kongu pobrali próbki DNA od 976 mężczyzn oraz 1030 kobiet w wieku powyżej 65 lat. Dodatkowo, aby zwiększyć wiarygodność zebranych informacji, osoby te poproszono o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących nawyków żywieniowych.
Jak wykazali autorzy studium, telomery u osób pijących co najmniej 750 ml herbaty dziennie były wyraźnie dłuższe od analogicznych sekwencji występujących u osób przyjmujących inne napoje. Różnica długości telomerów, wynosząca 4,6 tysiąca par zasad DNA, w normalnych warunkach odpowiada różnicy wieku wynoszącej 5 lat.
Swoje ochronne właściwości herbata zawdzięcza przede wszystkim rozpuszczalnym w wodzie polifenolom - związkom o charakterze silnych przeciwutleniaczy, występującym przede wszystkim w herbacie zielonej. Wygląda więc na to, że spożywanie tego napoju naprawdę może opóźnić starzenie się naszych organizmów.
Komentarze (7)
waldi888231200, 4 września 2009, 00:27
Tylko 50 kopi i ani jednej więcej, to bariera długo wieczności szturmowana obecnie dowolnymi metodami od 20lat przez wszystkich.
Puki co dowolne antyutleniacze kawa , herbata, witamina C ( i inne z Natury) oraz witaminy i minerały pozwalają trochę podratować biologiczne ciało (osiągnąć te 50 podziałów równomiernie w całym ciele - łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo).
[/size][/][/size]Imponujący jest rozmach Natury.marximus, 4 września 2009, 10:20
a ja czekam na badania pokazujące ile polifenoli zawierają różne produkty jak kawa, kakao, czerwone wino, herbata....
scapegoat, 4 września 2009, 13:20
Otóż to. Dodam tylko, że rożne gatunki herbaty zawierają znacznie różne ilości zbawiennych polifenoli - głównie katechin. Szukając informacji o zdrowotnym działaniu herbaty, wyczytałem, że najwięcej polifenoli znajduje się w japońskiej senchy, która nota bene należy do moich ulubionych herbat .
W. Grzeszkowiak, 4 września 2009, 14:02
Nawet w notce źródłowej były pewne informacje na temat herbaty. Wg autorów, zielona herbata ma najwięcej polifenoli (30-40%, ale nie sprecyzowano, czy dotyczy to suchej masy herbaty, czy ekstraktu, tzn. tego, co się z tej suchej masy wypłukało), a czarna ma ich kilka razy mniej. W związku z wątpliwościami zacząłem więc grzebać w Sieci i znalazłem tak BARDZO różne dane, że wolałem po prostu pominąć ten akapit dla bezpieczeństwa Ale jedno można ustalić ponad wszelką wątpliwość, że - tak jak napisał scapegoat - najwięcej polifenoli ma herbata zielona, a w szczególności japońska sencha.
Pozdrawiam
inhet, 5 września 2009, 23:12
Ale za to są one też w innych produktach, głównie w skórkach owoców, skąd łatwo przechodzą do piwa, wina, kakao itp.
marximus, 13 września 2009, 20:46
no właśnie, i może ktoś jedną metodą zbada wile produktów i będą jasne wyniki
mikroos, 14 września 2009, 01:31
A skąd będziesz wtedy wiedział, że metoda była dobra, a próbki herbaty reprezentatywne? Zwróć uwagę, że herbata nie jest odczynnikiem chemicznym - to wytwór żywego organizmu, raz wyjdzie taki, a raz inny. To tak, jakbyś oczekiwał, że badanie chomatograficzne wina z różnych roczników da te same wyniki