Wciąż trwają analizy dowodu Mochizukiego

| Ciekawostki
lokaltog

Przed czterema laty Shinichi Mochizuki opublikował 500-stronicowy dowód matematyczny na prawdziwość hipotezy ABC. Jeśli dowód jest prawdziwy, to mamy do czynienia z największym osiągnięciem matematyki XXI wieku. Problem w tym, że nikt nie potrafi zrozumieć pracy Mochizukiego.

W ubiegłym tygodniu odbyła się specjalna konferencja, podczas której kilkudziesięciu matematyków mogło posłuchać Mochizukiego omawiającego swój dowód. Mochizuki jest obecnie mniej osamotniony, niż był na początku swej pracy - mówi Kiran Kedlaya, teoretyk liczb z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Kedlaya dodaje, że specjaliści przebijający się przez gąszcz wzorów byli w stanie zidentyfikować kluczowe elementy dowodu, na których powinni się skupić.

Jednym z ekspertów, którzy starają się zrozumieć pracę Mochizukiego jest Jeffrey Lagarias, teoretyk liczb z University of Michigan w Ann Arbor. Zapewnia on, że zabrnął już na tyle daleko, iż warto dalej badać dowód. Zawiera on nowe rewolucyjne idee - mówi Lagarias.

Praca japońskiego naukowca rzeczywiście musi być niezwykle trudna. Mimo, że dowodowi przyglądają się wybitni specjaliści, nieprędko zostanie on zweryfikowany. Kiran Kedlaya początkowo sądził, że środowisko naukowe będzie w stanie przyjąć lub odrzucić dowód Mochizukiego w 2017 roku. Teraz uważa, że jego weryfikacja zajmie jeszcze co najmniej 3 lata.

Jeśli Mochizukiemu rzeczywiście udało się udowodnić hipotezę ABC, będzie to miało kolosalne znaczenie dla całej matematyki. Gdy pracujesz nad teorią liczb, nie możesz zignorować hipotezy ABC. Dlatego właśnie wszyscy teoretycy chcą poznać efekt pracy Michizukiego - mówi matematyk Vesselin Dimitrov z Yale University. Sam Dimitrov wykazał w styczniu bieżącego roku, że jeśli Mochizuki ma rację, to z jego dowodu można będzie wyciągnąć wiele ważnych wniosków oraz niezależnie udowodnić Wielkie Twierdzenie Fermata.

Dowód Mochizukiego bazuje na jego wcześniejszych prowadzonych przez dekadę pracach, kiedy to Mochizuki samotnie rozwijał nowe niezwykle abstrakcyjne koncepcje matematyczne. Nic zatem dziwnego, że praca Japończyka jest bardzo hermetyczna i niewielu ekspertów próbuje się z nią zmierzyć. W grudniu ubiegłego roku w Oxfordzie zorganizowano konferencję poświęconą dowodowi. Mochizuki nie brał w niej udziału, jednak za pośrednictwem Skype'a odpowiadał na pytania zgromadzonych. Konferencja ta była bardzo ważnym wydarzeniem. Przed nią jedynie 3 matematyków zdecydowało się na próbę przeanalizowania dowodu Mochizukiego. Teraz zajmuje się nim około 10 specjalistów.

Analizy dowodu nie ułatwia fakt, że Mochizuki jest specyficzną osobą. Jest tak skryty, że nawet nie je w towarzystwie kolegów. Nie bierze też udziału w spotkaniach towarzyskich i wydarzeniach przyciągających mieszkańców Kioto. Uczony jest krytykowany przez swoich kolegów za jego niechęć do podróżowania. Mimo, że większą część swojej młodości spędził w USA teraz rzadko wyjeżdża poza Kioto i regularnie odrzuca propozycje prowadzenia wykładów.

hipoteza ABC Shinichi Mochizuki dowód matematyka